Yeni Tüketici Kanunu

Son zamanlarda tüketiciler prosedüre uygun bir şekilde kandırılarak bir çok zarara uğratılabiliyordu. Hakkını arayanlar yasada ki boşluklardan dolayı pek bir şey yapamıyordu. 28 mayıs’da yürürlüğe girecek yasa ile tüketiciler daha fazla korunacak. Bu iyi haber.

Peki bu yasada ki değişiklikler neler. Neler bizim faydamıza. Aslında bakarsanız pek bir şey değişmiyor ama en azından hakkımızı aramaya çıktığımız zaman yasalar bizim yanımızda olacak. Özellikle bankaların haksız yere aldığı bir çok ücret bir kaç kalem inecek.

Ayrıca Tüketici hakem heyeti sınırı 3.000 tl ye çıkacak. 3.000 tl ye kadar hakem heyetlerine başvurada bulunabilecek. Sınırı geçen durumlarda ise Tüketici Mahkemelerine gidilecek.

Bankaların kestiği kredi masraflarını nasıl geri alırız

Daha önce bu konuyu detaylı bir şekilde açıklamıştık. Detaylı bir şekilde incelemek isterseniz aşağıdaki linke tıklayınız.

Bankaların Kestiği Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır Tıkla

 

Yeni Tüketici kanununa göre değişikler neler ?

Bankalar ile İlgili Değişiklikler

Masraf ve komisyonların alınmasının önüne geçilmesi hedeflendi. Bankalar her işlem için tüketiciden ücret talep edemeyecek. Bakanlığımız ve BDDK hangi işlemlerden ücret alınabileceğini belirleyecek. Tüketici isterse ücretsiz kartı ya da farklı avantajlar konusunda ücretli kartı tercih edebilecekler. Aidat zorunluluğu olmayan kart alternatifi zorunlu olacak.  Tüketici kredilerinde tüketici başka sigorta şirketinden sigorta yaptırabilecek. Banka bunu kabul etmek zorunda olacak. Yüzde 2’lik tüketici kredisi erken ödeme tazminatı yüzde 1’e inecek. Bankalar masraf ve komisyonu açık bir şekilde belirlenecek.

KONUT ALANI…
İnşaat ruhsatı almamış hiçbir firma maketten konut satışı yapamayacak. Konut devir teslim tarihine kadar tüketiciye yüzde 2 tazminat ödemesi koşuluyla sözleşmeden vazgeçme hakkı veriliyor.

İNTERNET TELEFON SÖZLEŞMELERİ
İnternet telefon katalog satışlarında tüketici satıcılarla karşı karşıya gelmiyorlar. Bu tür satışlarda mesafeli sözleşme kurulmadan önce tüketicinin sözleşme hakkında bilgilendirilmesi zorunludur.

DEVREMÜLK KONUSU
Yeni kanunda devremülk sözleşmelerinde satıcı ve sağlayacıların inşaat ruhsatı alması zorunluluğu getirmekte. Paket tur sözleşmesinin esaslı bir maddesinin değişmesi durumunda tüketiciye cayma hakkı veriliyor. Eğer satıcı sözleşmeyi yerine getirmezse tüketicinin uğradığı zararı karşılayacak. Tüketici boşa harcadığı tatil zamanı için satıcıdan tazminat talep edilecek.

ABONELİK SÖZLEŞMELERİ
Tüketicilere imzalamış olduları abonelik sözleşmelerini feshetme hakkı yeni yasayla tanındı. Abonelikten faydalanmış olunsa dahi satıcının abonelik sözleşmelerinin yerine getirilmemesi durumunda tüketici cayma hakkına sahip.

İnternet üzerinden abone yapılıyorsa abonelik internet üzerinden yapılan bildirimle sonlandırılabilecek.

PROMOSYONLAR
Gazete ve dergi promosyonları da önemli kurallara bağlı hale getirildi. Mevcut uygulamada promosyonlarla ilgili bir hüküm yok. Süreli yayın kuruluşların verebileceği kültürel ürünler yönetmelikle açık açık belirtilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir