Yanlış Antibiyotik Kullanımı

Antibiyotikler gereksiz kullanıldığında, başka bir deyişle antibiyotik tedavisine ihtiyaç olmadığında antibiyotik kullanılması, ilk başta bakterilerde bu antibiyotiklere karşı direnç gelişebilir, yani bu antibiyotiklere karşı vücut bağışıklık kazanır. Bunun sonucunda hastaya her defasında daha kuvvetli antibiyotikler vermek gerekir. Malum halk olarak doktora gidip muayene olup uygun antibiyotiği almak pek bize göre değil. Ne hikmetse komşuyla aynı rahatsızlıkları yaşarsınız bu caaanım komşuya X antibiyotik çok iyi gelir, koşa koşa gidip alırsın doktora yada eczacıya danışmadan. Sana da iyi geleceği anlamına gelmez, kişiler arası farklılıklar gösterir, yani komşudaki enfeksiyona, bakteriye yada viral rahatsızlığa uygun bir antibiyotik verildi, işte tam burada yan etkiler bir bir kendisini göstermeye başlar vücut çeşitli reaksiyonlar gösterir bu da ciddi hayati tehlikeler yaratır. Gereksiz antibiyotik kullanımı dezavantajlarından bir başkası da tedavi maliyetindeki artıştır. Hastaların doktor kontrolü veya önerisi dışında yanlış antibiyotik kullanımı ise yukarıdaki istenmeyen durumlara ek olarak mevcut hastalığın iyileşmeyerek zaman kaybına belki de daha da kötüleşmesine yol açabilir .

Antibiyotik
Ateş düşürmek amacı ile toplumumuzda antibiyotik kullanımı Oldukça yaygındır oysa ki antibiyotikler ateş düşürmez. Hastalık uygun antibiyotiklerle tedavi edildiği zaman hastalığın diğer belirtileriyle birlikte ateş de düşer, bu olay antibiyotiğin ateş düşürücü özelliği olduğundan değil, hastalığın kaynağı olan enfeksiyonu ortadan kaldırdığı için oluşmaktadır. Ateş sadece enfeksiyona bağlı hastalıklarda yükselmez ,örneğin romatizmal hastalıklar,çeşitli kanser rahatsızlıklarında yükselebilir,bu yüzden ateşin kaynağı enfeksiyona bağlı olmadığı sürece antibiyotik tedavisi verilmez, bu tedaviye karar verecek olan da hekimdir.
Antibiyotikler çoğu kişide gerekli doz ve doğru kullanılmasına rağmen bazı kişilerde istenmeyen yan etkilere neden olabilir. En sık görülen yan etkileri bulantı,ishal,kusma,ciltteki kızarıklar ,kazıntı ve döküntüler,allerji bulunmaktadır,bu tür yan etkiler ilaç kesildiği an ortadan kalkar. Ancak bu yan etkilerin dışında daha hayati tehdit edecek düzeyde yan etkiler görülebilir ; romatoid artrit, diyalize girmeye götürecek kadar ciddi böbrek fonksiyon testlerinde bozukluk gibi. Bu sebeble antibiyotik kullanımında herhangi bir yan etki farkettiğimizde bir hekime mutlaka başvurmamız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir