Yağ Yakmaya Yardımcı Olan Besinler

Son yılların en büyük baş belalarından biridir fazla kilolar. Etrafınıza baktığınızda pek çok insanın fazla kilolarından şikayet ettiğini hatta diyet yaptığını ya da yapmaya niyetlendiğini görürsünüz. Ancak yapılan diyetlerin hepsi her zaman kilo vermeye yardımcı olmaz. Ancak bazı besinler vardır ki onlar kilo verme aşamasında çok yardımcıdır bizlere.

Yağ yakmaya yardımcı olan besinlerin içinde en etkililerinden bir tanesi yoğurttur. Yoğurt bol miktarda kalsiyum içerir. Kalsiyum da yağ yakımına yardımcı olan bir takviyedir. Bu nedenle diyet menülerine mutlaka günde en azından 3-4 porsiyon yoğurt ve türevleri olmalıdır. Mesela öğle yemeğinin yanında yenecek olan 1 kase yoğurt hem doygunluğunuzu arttıracaktır hem de kilo vermenize yardımcı olacaktır.

yag-yakmaya-yardimci-besinler

Yağ yakmaya yardımcı olan besinlerden biri de yulaftır. Yulaf kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltip düşürmez bu nedenle de sizi uzun süre tok tutar. Ara öğünlerde 1 kase yoğurdun içine 1 yemek kaşığı yulaf eklerseniz hem hızlı kilo verir hem de daha hızlı bir yağ yakımı yaşarsınız.

Çorbalar da yağ yakmaya yardımcı olan besinlerdendir. Kremalı çorbalar hariç oldukça besleyici ve mide hacmini doldurucu özelliğe sahip olan çorba fazla yemenizi engelleyeceği için kilo vermenize yardımcı olacaktır. Özellikle sebze çorbaları yağ yakmaya yardımcı olan besinlerdir. Ana yemeklerden önce mutlaka birer kase çorba yemenizi diyet sürecinde tavsiye ediyoruz. Bu şekilde ana yemeklerden çok daha az tükettiğinizi göreceksiniz.

Yumurta normal bir beslenme menüsünde de diyet sürecinde de inanılmaz bir besindir. Tamamına yakını protein olan yumurtayı vücut tamamen kullanır. Tok tutma özelliği de olan yumurtayı günde 1 tane tüketmenizde fayda vardır. Yağ yakmaya yardımcı olan besinler içinde yumurtanın önemi çok büyüktür. Tanesi 70 kalori olan yumurtayı isterseniz her sabah kahvaltısında tüketebilirsiniz.

Salata da yağ yakmaya yardımcı olan besinlerdendir. Ancak sadece salata yiyerek sağlıklı kilo vermek mümkün değildir. Özellikle ızgara et, tavuk ya da balığın yanında tüketilecek bir porsiyon az yağlı salata tokluk hissinizi arttıracaktır çünkü mide hacminin çoğunu dolduran salata ister istemez daha az yemenizi sağlayacaktır. Bu nedenle öğünlerinizden salatayı kesinlikle eksik etmemelisiniz. Sabah kahvaltılarında tüketeceğiniz yeşillik ve domates salatalık daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olacaktır. Bu da hızlı bir şekilde yağ yakımı demektir.

Yüzde 85 i sudan oluşan elma da yağ yakmaya yardımcı olan besinlerdendir. Özellikle içeriğindeki posa sindirim sistemi için çok yararlı bir besindir. Ayrıca posa oranı yüksek olan yiyecekler tokluk hissini de arttırmakta ve kişiyi uzun süre tok tutmaktadır. Özellikle sindirim sistemi ile ilgili sıkıntı yaşayan bireylerin elmayı günlük beslenmek düzenlerine dahil etmelerinde fayda vardır.

Bulgur hem mutfağımızın baş tacı hem de çok sağlıklı bir besindir. Pek çok yemeğin lezzetine lezzet katan bulgur aynı zamanda çok iyi bir yağ yakıcıdır. Bulgur da elma gibi posa içeriği çok yüksek bir besindir ve doygunluk hissini oldukça arttırır. Özellikle kısır gibi bol yeşillik ile birlikte tüketildiğinde inanılmaz bir besin kaynağıdır ve yağ yakımına yardımcı olur. Bu nedenle bir bardak ayranla birlikte yağsız hazırlanmış bir porsiyon kısır çok lezzetli ve çok besleyici bir ana öğün olabilir.

Kilo verme sürecinde protein tüketimi çok önemlidir. En sağlıklı protein kaynaklarından biri de balıktır. Yağ oranı düşük olan balık ızgara ya da buğulama olarak tüketildiğinde çok tok tutar ve kilo vermenizi destekler. Yanında tüketeceğiniz bol salata ile çok sağlıklı bir ana öğündür ve yağ yakmaya yardımcı olan besinler arasından önemli bir yeri vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir