Vücut Tipine Göre Giyim Nasıl Olmalıdır?

Vücut Tipine Göre Giyim

Biz kadınlar modayı yakından takip eder, moda olan kıyafet hangi renk ve desen olursa olsun dener ve gözümüze hoş gelirse hemen alır gardırobumuza ekleriz. Hatta birçoğumuz moda defilelerindeki mankenler gibi kusursuz ve şık olmayı isteriz.

Aslında kendi vücudumuzu tanıdığımızda bu hiçte zor değil. Tek yapmanız gereken vücudunuzu tanımak ve kendi vücut ölçülerinize göre kıyafetler almak olacaktır.

Şık olmak ve zayıf olmak adına birçok kadının yaptığı hata kendi vücut ölçüsüne oranla küçük bedene sahip kıyafet almak. Aslında yapılan en büyük hata bu. Sahip olduğunuz beden ölçülerinden küçük kıyafetler kusurlarınızı ortaya çıkaracak ve sizi olduğunuzdan daha kilolu gösterecektir. Her kadının kendisinde beğenmediği ve kusurlu bulduğu bir yanı mutlaka vardır. Bunu unutmayın!

Vücut tipinizi tanımak ve buna göre giyinmek, kusurlarınızı kapatmanın en önemli kuralı.

Peki kendi vücudumuzu nasıl tanıyacağız? Hadi hep birlikte vücudumuzu tanıyalım.

vucut-tipine-gore-giyim

Armut Tipi Vücut

Eğer kalçalarınız daha belirgin, üst bedeniniz daha zayıf ve göğüsleriniz küçükse siz kesinlikle “Armut Tipi” vücuda sahipsiniz. Aslında bence en şanslı kadınlardır Armut Tipine sahip olanlar. Zira size göre dezavantaj gibi görünen bu durumu kesinlikle avantaj olarak kullanabilirsiniz.

Öncelikle vücudunuza uygun kıyafetler seçerek şık ve zarif görünebilirsiniz. Kesinlikle salaş kıyafetlerden uzak durun ve seksi belinizi açığa çıkarın. Bunu nasıl yapacağım diye soruyorsanız, kesinlikle kemer kullanmalısınız derim. Giyeceğiniz bir bluzun üzerine, tamda bel hizanızda takacağınız bir kemer sizi olduğunuzdan daha zayıf ve şık gösterecektir. Ayrıca tercih edeceğiniz yüksel bel pantolonlar bacak boyunuzu uzatacak ve sizi olduğunuzdan daha zayıf gösterecektir.

Unutmayın, doğru giysilerle armut vücut tipi dünyanın en çekici vücut tiplerinden biri olarak gösteriliyor.

Elma Tipi Vücut

Dolgun göğüsler, büyük bir karın ve karın genişliğinde basenlere sahipseniz kesinlikle “Elma Tipi” vücuda sahipsiniz. Elma vücut tipi özellikle Türk kadınlarından en çok görülen vücut tipidir. BU vücut tipinde alınan kilolar karın bölgesinde ve basen bölgesinde yoğunlaşır. Ancak vücut tipinize uygun giyinirseniz kesinlikle kusurlarınızı gizleyebilir ve şık olabilirsiniz.

Kıyafet seçiminde öncelikle dikkat etmeniz gereken nokta, fazla kilolarınızın toplandığı karın bölgesini gizleyecek olan kıyafetleri seçmek olacaktır. Ayrıca dikkatleri karın bölgenizden çekerek kollarınıza, boynunuza ve bacaklarınıza toplamalısınız.

Elma Tipi vücuda sahip olan bayanlar için en uygun tercih “V” yaka bluzlar. Bu sayede vücudunuzu olduğundan daha ince ve zarif gösterebilirsiniz. Ayrıca Kruvaze kesimler de Elma Tipi kadınlara en yakışan kesimdir. Sizi olduğunuzdan daha ince gösterir.

Vücudunuza yapışan bluzlar ve blazer ceketler asla tercih etmemelisiniz. Zira kusurlarınızı ön plana çıkararak kötü bir görüntü oluşturacaktır.

Kum Saati Vücut Tipi

Belirgin kalçalarınız, ince beliniz varsa ve üst bedeniniz alt bedeniniz ile orantılıysa kesinlikle “Kum Saati Tipi” vücuda sahipsiniz. Aslında Armut Tipi ile Kum Saati vücut tipi birbirine oldukça benziyor. Armut Tipi vücudun tek farklı, göğüslerin daha küçük olması. Kum Saati vücut tipinde biraz kilo aldığınızda bu kilo kalçada toplanır ve vücudunuz Armut Tipine benzer.

Bence bu vücuda sahip olan kadınlar, dünyanın en şanslı kadınları. Dünya genelinde güzellik standardı olan 90-60-90 vücut ölçüleri, tamda Kum Saati vücut tipini anlatıyor. Geniş omuzlar, gösterişli göğüsler, ince bel ve göğüs ile orantılı kalçalara kim sahip olmak istemez ki?

Ayrıca Kum Saati vücuda sahip, herkesin yakından tanıdığı ve güzelliğine hayran olduğumuz birçok ünlü var. Beyonce, Marilyn Monroe, Selma Hayek, Kim Kardashian bu ünlülerden bazıları.

Böyle bir vücuda sahipseniz şık olmamak için hiçbir sebebiniz yok. Aslında size ne giyseniz yakışır. Ancak bazı noktalara da dikkat etmelisiniz. İnce belinizi ortaya çıkacak olan, bele doğru daralan üst giysileri tercih etmelisiniz. Ayrıca seçeceğiniz kıyafetler kesinlikle desenli olmamalıdır.

Diğer vücut tiplerine oranla Kum Saati vücut tipine düşük bel pantolonlar çok yakışacaktır. Seçeceğiniz pantolon dar kesimli olmalıdır. Aksi takdirde olduğunuzdan kilolu görünebilirsiniz. Eğer Yüksek bel seviyorsanız, seçeceğiniz pantolonun bel ve kalça kısmı kesinlikle üzerinize oturan modele sahip olmalı. Ayrıca kalçanıza ve belinize oturan İspanyol paça pantolonlar da size çok yakışacaktır.

Atletik Vücut Tipi

Atletik vücut tipi dediğimiz dikdörtgen vücut tipi ise; hiçbir kıvrıma sahip olmayan omuzlardan kalçalara doğru düz bir şekilde inen vücut tipidir. Bu vücut tipinde omuz ve kalçalar aynı orana sahiptir, bacaklar çok incedir ve ne kadar kilo alırsanız alın bacaklarınız asla kilo almaz, tüm kilo üst vücutta toplanır.

Aslında dar kalçalar, özellikle pantolonda avantaj diyebilirim. Bu vücut tipine sahip olan kadınlar kıyafet tercihinde özellikle dikkat etmelidir. Öncelikle vücudunuzun görünümünü etkileyecek olan göğüsleriniz için toparlayıcı sutyenler tercih etmelisiniz. Bu sayede daha dinamik görünüm elde edebilirsiniz. Eğer dikdörtgen vücuda sahipseniz ve göğüsleriniz küçükse endişelenmeyin. Silikon destekli sutyenler sizin kurtarıcınız olacaktır.

Kıyafet seçiminde ilgiyi omuzlarınıza çekmelisiniz. Omuzlarınızı açıkta bırakacak dekolteye sahip bluzları tercih etmelisiniz. Böylece belinizi olduğundan çok daha ince gösterebilirsiniz.

Diz üstünde biten kloş etekler, Yüksek belli kalem etekler ve kemerli etekler size çok yakışacaktır. Seçeceğiniz etekler kesinlikle diz üstünde olmalıdır. Bu sayede dikkatleri kusursuz bacaklarınıza çekebilirsiniz.

Vücut tipiniz nasıl olursa olsun, kendi vücudunuzu tanıdığınızda ve bedeninize uygun giyim tarzını benimsediğinizde şık olmamanız için hiçbir neden yok.

Neyse ki gelişen teknoloji ile birlikte biz hanımlar bu konuda çok şanslıyız. Zira alışveriş yapabileceğimiz birçok web sitesi ve mobil cihazlarımız üzerinde alışverişimizi yapmamızı sağlayan alışveriş uygulamaları mevcut.

Konforlu alışveriş keyfini ayağımıza kadar getiren bu uygulamalar sayesinde daha çok araştırma yapabilir ve vücudunuza uygun olan tesettür giyim modellerinden modern giyim modellerine kadar birçok kıyafeti web sitelerinden veya alışveriş uygulamalarından satın alabilirsiniz.

Hızlı teslimat yapması ile dikkatimi çeken Sefamerve.com’da web sitesi ile ve mobil cihazlar için geliştirdiği Android ve iOS uygulamaları ile kadınların hizmetinde.

Tesettür giyimi benimsemiş olan kadınlara hitap eden bir alışveriş kulübü olan Sefamerve.com’da vücut tipinize göre seçim yapabileceğiniz geniş bir ürün yelpazesine sahip. Ayrıca aksesuar, bebek ve çocuk tekstili, ev tekstili gibi aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir