Vücut Kitle İndeksi Neden Hesaplanır?

Obezite tanısında ve tedavisinde vücut kitle indeksi (VİK) son derece önemli bir parametredir. Kilonun boy değerine bölünmesi yöntemiyle hesaplanan vücut kitle indeksi kişinin obez olup olmadığı ya da obezlik düzeyi hakkında bilgi verir. Bu hesaplama kapsamında vücut kitle indeksi 30’un üzerinde olanlara obez tanısı konur ve gerekli tedaviye başlanır. VİK şayet 40’ın üzerindeyse bu durumda morbidobez tanısı konur. VİK 50’nin üzerinde olanlar ise süper obez tanısı ile gerekli tedaviye alınır.

Aslında bu hesaplamada sadece kişinin boy değeri ve kilosu dikkate alınmaz. Aynı zamanda yaşı, cinsiyeti gibi temel unsurlar da hesaplama kapsamında değerlendirilir. Bununla birlikte vücuttaki yağ yüzdesi ve bel çevresi de değerlendirmede ve obez tanısı konmasında son derece önemli olan unsurlardır. Aynı zamanda hesaplama yapılarak elde edilen bu değer sizin zayıf, kilolu, fazla kilolu olup olmadığınızı da öğrenmenizi sağlar.

VİK ve Obezlik Değeri

Sağlığınızı tehdit eden bir durumun olup olmadığını öğrenmeniz için vücut kitle indeksi hesaplamasının mutlaka yapılması gerekir. Çünkü fazla kilolu olmak, zayıf olmak ya da obezlik aslında beraberinde pek çok sağlık sorununu da getirebilen riskli durumlardır. Gerekli müdahalenin yapılabilmesi için öncelikle söz konusu hesaplamanın yapılması gerekir. Bu hesaplama ile obezlik ve alında olan değerleri şu şekilde listeleyebiliriz:

18, 5 kg/m’nin altı: Zayıf

18.5 – 24, 9 kg/m arasında: Normal kilolu

25 – 29, 9 kg/m arasında: Fazla kilolu

30 – 39, 9 kg/m arasında: Obez

Kadınlar ve erkekler için obez tanısının konması için elde edilmesi gereken değer farklıdır. Erkeklerde bu değer 25 iken kadınlar için vücut kitle indeksinin 30’un üzerinde olması durumunda obez tanısı konur.

Vücut Kitle İndeksi Hesaplama Aracı

Acıbadem internet sitesine tıklayarak siz de kolaylıkla VİK değerinizi öğrenebilirsiniz. Sitede yer alan Vücut kitle indeksi hesaplama aracını ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Boyunuz, kilonuz, yaşınız, cinsiyetiniz ve bel çevrenizin cm olarak değerini ilgili alana yazmanız halinde, VİK değerinizin kaç olduğu ve bu değere göre hangi kategoride yer aldığınızı kolayca görebilirsiniz. Ayrıca bu sitede konuya dair çok daha detaylı bilgi yer alıyor. Tüm sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir