Twitter Neden Kapandı ?

20.03.2014 perşembe günü akşam saatlerinde Türkiye üzerinden sosyal paylaşım sitesi Twitter’a erişim engellendi.

Peki Twitter’ın kapatılma sebebi neydi ?

Telekonomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın internet sitesinde yapılan sorgulamada “İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı (TMK 10. maddesi ile görevli)’nin 20.03.2014 tarih ve sayılı kararına istinaden TİB tarafından koruma tedbirinin uygulandığı” belirtildi.

Karara gerekçe olarak da Başbakanlık Basın Müşavirliğinden yapılan açıklama; “Halihazırdaki durumda, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bazı linklerin kaldırılmasına ilişkin mahkemelerden çıkarmış oldukları kararların uygulanması konusunda Twitter yetkililerinin duyarsız kaldıkları bir süreç söz konusudur. Nitekim bu süreç zarfında mahkeme kararları doğrultusunda Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı gerekli girişimlerde bulunmuş ancak Twitter yetkilileri bu taleplere duyarsız kalmıştır. Mahkeme kararlarını umursamama, hukukun gereğini yerine getirmeme biçimindeki bu tutumda bir değişiklik gözlenmemesi halinde, vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermek için teknik olarak, Twitter’e erişimin engellenmesinden başka çare kalmayabileceği belirtilmektedir. Başbakanımız da Bursa’daki konuşmasında bu olguya dikkati çekmiş bulunmaktadır.” şeklinde oldu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, daha önceden twitter’ın kapatılacağı sinyallerini vermişti

Bursa Mitinginde konuşan Recep Tayyip Erdoğan, “Twitter mivitır hepsinin kökünü kazıyacağız. Uluslararası camia şunu der, hiç beni ilgilendirmiyor” demişti.

Tüm bu yaşananların ardından otomatik dns kullanan Türk internet kullanıcıları artık twitter internet sitesine erişemeyecek.Aynı zamanda twitter’ın mobil uygulamalarından da sosyal paylaşım sitesine giriş yapılamayacak. Şuan için sadece dns adreslerini değiştiren kullanıcılar twitter’a erişebiliyor.Tabi bu şekilde erişimlerde ise tarafınıza yapılan/yapılabilecek olan tüm hukuki yaptırımları kabul etmiş oluyorsunuz.

Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey de sitenin erişime engellenmesinin ardından hem Türkçe hem İngilizce iki tweet paylaştı.Dorsey, Twitter’ın küresel hesaplarından biri olan Policy tarafından yazılan şu mesajı retweet etti:

“Avea ve Vodafone’dan 2444’e, Turkcell’den 2555’e START mesajı göndererek SMS üzerinden Twitter kullanmaya başlayabilirsiniz.”

Sosyal paylaşım sitesinin ne zaman erişime açılacağı ise şuan için belirsizliğini korurken, Twitter’dan “durumu inceliyoruz” açıklaması yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir