Simone de Beauvoir

Simone de Beauvoir Ünlü feminist Fransız filozof. Kısaca tanımını bu şekilde yapabiliriz. Diğer eserleri yaptıkları sizi pek ilgilendirmiyor diye tahmin ediyorum. Sadece Google Doodle olarak kullandığı için ya meraktan ya da yanlışlıkla tıkladığınız için bu kadını araştırıyorsunuz ama bizler yine de akademik bilgileri de vereceğiz. Belki hakkında araştırma yapan varsa ona yardımcı olmuş oluruz.

9 Ocak 1908 Paris doğumludur.

Kendisi hakkında ufak bir hikaye

“Nelson Algren’in [Shay’ın ev arkadaşı, fotoğrafçı] Wabansia meydanındaki mütevazı apartman dairesinde banyo yoktu, sadece bir lavabo vardı… Bir arkadaşımdan evinin anahtarlarını ödünç aldım ve onu [Simone de Beauvoir] arabamla oraya götürdüm. Kim bilir neden, banyonun kapısını açık bırakmıştı. Kenarda bekliyordum. Fotoğrafçı olduğum için birkaç kare çekme isteğimi bastıramadım. Leica’nın denklaşörünün sesini duyunca bana dönüp gülümsedi ve saçını düzeltmeye devam etti.”

Kendisinin Eserleride Mevcut…

1943 yılında Simone, Konuk Kız (L’Invitée) adlı Rouen okulundaki öğrencilerinden Olga Kosakiewicz ile olan kronik lezbiyen ilişkisinin öyküsünü yayınladı. Bu öykü aynı zamanda de Beauvoir ile Sartre arasındaki karmaşık ilişkiyi ve ilişkinin bu üçlü ilişkiden nasıl zarar gördüğünü anlatır.

En önemli eseri 1949’da yazdığı, kadınların gördüğü baskıların bilimsel incelenmesini yaptığı ve modern feminizmin temellerini kurduğu İkinci Cins (Le Deuxième Sexe) adlı eseridir.

Freudcu yönleri ağır basan feminist bir varoluşçuluğun göze çarptığı kitapta Varoluşçulukta olduğu gibi  temel prensip olarak var oluşun özden önce geldiğini kabul eder ve “Kadın doğulmaz kadın olunur.” prensibine ulaşır.

Google bugün ünlü yazarın 106’ıncı doğum günü için özel bir doodle hazırladı ve onu anasayfasına taşıdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir