SGK Sigorta Prim Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

Merhabalar, bu yazımızda sizlere eski adıyla SSK (Sosyal Sigortalar Kurumu) yeni adıyla SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) üzerinden sigorta primlerimize nasıl bakabileceğimizi ve kurum üzerinden yapabileceğimiz diğer online işlemlerden bahsedeceğiz.

sgk sorgulama

Türkiye Cumhuriyetinde ikamet eden bireyler olarak en fazla işimizin düştüğü kurumlardan biri de SGK’dur. Ülkemizde internetin yaygın olarak kullanılmaya başlanmasından sonra birçok devlet kurumu üzerinden online işlem yapabilmemize imkan tanıyan e-Devlet sistemi kurulmuştur. Gelişen teknoloji ile beraber insanların uzun kuyruklarda beklemesinin ve fazladan yapılanan kırtasiye giderlerinin önüne geçmeyi planlayan e-Devlet sistemi ile vatandaşların bilgisayar başında işlemlerini kolay bir şekilde yapabilmesi amaçlanmıştır.

SGK üzerinden online işlem yapabilmeniz için e-Devlet şifrenizin olması gerekiyor. e-Devlet şifresini, bulunduğunuz yerdeki PTT Merkez Müdürlüklerinden, nüfus cüzdanınızı ibraz ederek 2 TL karşılığında temin edebilirsiniz. İnternet üzerinde birçok web sitesi e-Devlet şifreniz olmadan da sorgulama yapılabildiğini iddia etse de resmi kurumlarla ilgilisi bulunmayan bu tip sitelere kişisel bilgilerinizi girmemeniz konusunda sizleri uyarmak istiyoruz. e-Devlet şifrenizi temin ettiğinizi varsayarak, aşağıda vereceğimiz linke tıklayarak Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili online olarak yapabileceğiniz hizmetlerin listesine ulaşabilir, istediğiniz hizmet ile ilgili işlem yapabilirsiniz.

e-Devlet – Sosyal Güvenlik Kurumu Online Sorgular Sayfası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir