Selfie Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Son yıllarda sosyal medya kullanımının artmasına bağlı olarak yeni yeni akımlarda ortaya çıkmaya başladı. İnsanlar artık kullanmış olduğu sosyal medya hesaplarında sadece yazı ve normal (olağan)  resimler paylaşmak yerine farklı şeyler denemenin arayışı içine girdi. 2013 yılı içerisinde oxford üniversitesi tarafından yılın kelimesi seçilen ve ingilizce sözlüğe dahil edilen selfie kelimesi bunlardan sadece biri.

Peki bu selfie ne anlama geliyor ?

Selfie kelimesi köken olarak ingilizce bir kelime ve self + ie eklerinin türetilmesinden oluşturulmuş. Self sözcüğünün Türkçe karşılığı kendi,kişisel anlamına geliyor.Selfie ise herhangi bir kimsenin bir cep telefonuyla veya fotoğraf makinesiyle kendi fotoğrafını çekmesini ve sosyal medyaya yüklemesini ifade etmektedir.(Bkz. Vikipedi)

Selfie fotoğrafı nasıl çekilir ? Selfie pozu nasıl verilir ?

Bu tanımlama biraz saçma olacak ama 🙂 bunu yapabilmek için bir adet fotoğraf makinasına yada kameralı bir cep telefonuna sahip olmanız gerekiyor.Her neyse elinize makinayı alıp kendinizi hangi açıdan çekmek istiyorsanız çekiyorsunuz. Normalde tek bir kişinin sadece kendini çekmesiyle ortaya çıkan bu akım, şuanda insanların ailesiyle veya sevdiği kişilerle kendini aynı karede çekmesiyle bambaşka bir boyut kazandı.

Selfie bu kadar kısa sürede nasıl popüler oldu ?

Bu durumu da şöyle açıklayabiliriz. Dünyada birçok ünlünün bu şekilde sevdikleriyle beraber yada kendini selfie çekmesi ve bu fotoğraflarıda sosyal medya hesaplarında paylaşması selfie nin bu kadar kısa zamanda popüler olmasına en önemli etken diyebiliriz. Son olarak 2014 oscar ödül töreninde sunucu Ellen DeGeneres’in kendini ünlülerle beraber çektiği sefie yi twitter hesabına yüklemesiyle fotoğraf 2 milyondan fazla kere retweet edildi. Türkiye’de ise yeni yeni popüler olmaya başlayan akım, bakalım ilerleyen zamanlarda nasıl bir hal alacak.Yazımıza son verirken sizi oscar ödül töreni gecesinde Ellen DeGeneres’in çektiği o selfie ile başbaşa bırakıyoruz.Sağlıcakla kalın :)..

ÜNLÜLERDEN SELFİE POZLARI

oscar-selfie

Yorumlar
 1. sezai köse

  telefonda türkçesi yok

  • sezai köse

   nasıl yüklenecek telefona

   • Uğur

    Merhaba, Sefie ‘nin şuan için telefonunuza yükleyebileceğiniz bir uygulaması maalesef bulunmuyor. Böyle bir uygulama çıkarsa yine burada nasıl yükleneceğini anlatabiliriz. Bizi takipte kalın 😉
    ____________________
    Google Play’de arattığınız zaman birçok uygulama görmeniz mümkün fakat bu uygulamaların güvenilirliği ve Türkçe dil desteğinin olup olmadığı belirsiz.

 2. H. Yakar

  Bu selfie (özçekmiş) olayı yeni bir şey değil herhalde sadece bu anlamda kullanılan selfie kelimesi yeni türetildiği için konu gündeme gelmiş gibi görünüyor.

  • admin

   Evet sadece selfie kelimesi yeni kabul görüp yeni bir terim olduğu için populer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir