Porsiyon Kontrolü Sağlama Yöntemleri

Fazla kilolar pek çok insan için artık ciddi bir problem. Çoğu insan büyük heveslerle diyetisyene gidip kilo vermeye karar verse de yaşam tarzı haline getirilmediği sürece diyetler pek de kalıcı kilo vermeyi sağlayamıyor. Çünkü insan diyet yaptığı sürece daha az yemeye özen gösterirken, diyeti bırakmaya karar verdiği andan itibaren porsiyonlar yavaş yavaş büyüyor ve kişi yeniden kilo almaya başlıyor.

Aslına bakarsanız pek çok diyet de kişilere sıkıcı geliyor. Çünkü sürekli olarak ne kadar yedim hesabı yapmak bir süre sonra insanın sinirini bozuyor ve büyük bir baskı altındaymış hissi uyandırıyor. Bu nedenle hayatınıza tamamen geçirip uygulayabileceğiniz porsiyon kontrolü yapmayı öğrenmeniz kilo verme yanında bir daha kilo almamayı da sağladığı için çok daha önemlidir. Peki porsiyon kontrolü yapmanın püf noktaları nelerdir;

İnsanlar fırsatları varsa her acıktıklarında ufak ufak bir şeyler atıştırırlar. Ancak çoğunlukla bu atıştırmalar kişinin gözünde önemsizdir. Bunları yediği yemekten bile saymaz ancak yapılan tüm incelemeler bu atıştırmaların gün içinde fazladan 300-500 kaloriyi vücuda aldığını gösteriyor. Bu durumda da kişi farkında olmadan kilo almaya başlıyor. İşte bunu önlemek için yediklerinizi yazmayı alışkanlık haline getirin. Yediklerinizi gerçekçi bir şekilde yazmaya başladığınızda gerçekten de ne kadar fazla ya da az yediğini görmüş olacaksınız. Porsiyon kontrolü sağlamak için yediklerinizi bir deftere not tutmak her zaman için iyi bir fikirdir.

porsiyon kontrolü

Porsiyon kontrolü sağlamada iyi yöntemlerden biri de yediğiniz miktarı ölçmektir. Tabi ki her yediğimiz yemeği mutfak tartısında ölçemeyiz. Ancak aldığımız kalıp peyniri gramajına bakarak eşit parçalara ayırırsak bu aşağı yukarı ne kadar tükettiğimizi bize gösterecektir. Bu nedenle ürünlerin gramlarına ya da adetlerine dikkat etmeye özen gösterin. Mesela ara öğününüzde fındık ya da badem gibi sayılabilen ürünler varsa bunları mutlaka sayarak tüketin. Çünkü bu ürünler çok sağlıklı olmakla birlikte yağ kökenli yiyeceklerdir ve kalori değerleri pek çok besine göre çok daha yüksektir. Saymak ya da miktar ölçmek kesinlikle iyi bir porsiyon kontrolü yöntemidir.

Meyveler diyet sürecinin vazgeçilmezidir. Özellikle ara öğünlerde bolca tüketilen meyveler de aslında ciddi birer kalori kaynağıdır. Bu nedenle ara öğününüz için meyve seçerken boyutları küçük olanları tercih etmenizde fayda vardır. Bu sayede daha az kalori alıp iyi bir porsiyon kontrolü gerçekleştirmiş olursunuz.

Tabak seçimi de porsiyon kontrolünü sağlama önemli bir detaydır. Son yıllarda tabakların boyların ciddi bir artış mevcuttur. Özellikle restoranlarda servis için kullanılan tabaklar bir insanın ihtiyacının çok üzerinde bir büyüklüğe sahiptir. İnsan büyük tabakta yemek yediğinde daha az yemiş izlenimi uyanır. Bu nedenle öncelikle beyni yeteri kadar yediğine inandırmak için küçük tabakları tercih etmekte fayda vardır. Ayrıca küçük bir tabağa koyacağınız yemek gözünüze çok daha fazla gözükecektir. Bu nedenle mutlaka kendi servis tabağınızı küçük tutmaya özen gösterin. Küçük bir pasta tabağı sizin için yeterli olacaktır.

Su gerçekten insan vücudu için inanılmaz önemli bir içecektir. Daha doğrusu su yaşam demektir. Diyet süreci ve sonrasında da su çok önemli bir yer tutmaktadır. İnsanlar genellikle az yediklerinde doygunluk hissi hissetmediklerinden yakınırlar. Aslında bu durumun en güzel ve pratik çözümü yemeklerden önce 2 bardak su içmekten geçmektedir. Sofraya oturmadan önce tüketilen 2 bardak su mide hacminin büyük bir kısmını dolduracağı için isteseniz de çok fazla yemek yiyemeyeceksiniz. Bu nedenle her yemekten önce su içmeyi alışkanlık haline getirin ve yemeklerle birlikte sağlıklı sıvı tüketimine özen gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir