New York Cheesecake

New York Cheesecake andrid 7.0 yeni adı olarak gelecekmiş. Bunu duyup canınız New York Cheesecake çekerse diye size tarifini ve tarihini anlatalım

New York Cheesecake Tarihi

new_york_cheesecakeNew York stili cheesecake’in en önemli özelliği en temel malzemelerle yapılıyor olmasıdır. Sadece krem peynir, krema, yumurta ve şekerden yapılan ve sossuz olarak servis edilen New York stili cheesecake, herkesin aklında aynı görüntüyü canlandırır. New Yorklulara göre cheesecake’in yenilebileceği en iyi yer New York’tur. Hatta bu iddiayı şu noktaya kadar ilerletirler; “bir cheesecake eğer New York’ta yenilirse tam bir cheesecake olur.”

Cheesecake, New York’ta 1900’lerin başında popüler hâle gelmiştir. 49th Street’teki efsanevi Turf Restaurant’ın sahibi Arnold Reuben, krem peynirli cheesecake’in ilk tarifinin 1929’da ailesi tarafından geliştirildiğini iddia etmiştir. Kendi restoranında uyguladığı bu tarif zamanla ünlenerek tüm New York’a yayılmıştır. Günümüzde hemen her restoranın kendine has bir sunumu ve çok çeşitli cheesecake’leri vardır ama klasikleşmiş tadı ve sunumuyla New York stili cheesecake, her zaman menünün başköşesinde yer alır.

 

New York Cheesecake Tarihi?

  1. new_york_cheesecakeNew York Cheesecake Tarifi için;
    Cheesecake’in alt tabanını hazırlamak için; tereyağını eritin. Bütün bisküvileri robottan geçirip toz haline getirin. Bademi de robottan geçirip toz haline getirin, bisküvi ve erimiş tereyağı ile birleştirip bu malzemeyi 20 cm’lik kelepçeli bir kalıbın alt tabanına kenarlarından da taşacak şekilde yerleştirin.
  2. Dolgu kremayı hazırlamak için; krem peyniri şekerle birlikte pürüzsüz bir kıvam elde edene kadar mikserle çırpın. Kreması malzemeye her seferinde birer yumurta ekleyerek çırpmaya devam edin. Diğer malzemeleri sırasıyla un, vanilya özü, limon suyu ve ekşi kremayı da ekledikten sonra son kez bir spatula ile iyice karıştığından emin olup alt tabanın üzerine dökün. Cheesecake’i pişirirken çatlamaması için, gereğinden fazla pişirmekten ve ani ısı değişikliğinden kaçınmanız gerekir. Bu yüzden 160 C fırında yaklaşık 40 dakika pişirdikten sonra fırından alın soğumaya bırakın.
  3. Dulce De Leche: sütten yapılan koyu kıvamlı karamelimsi bir süt reçelidir. Bunu yapmak için bütün malzemeleri bir tencereye koyup çok kısık ateşte arada karıştırarak yaklaşık 2 saate yakın ateşte pişirmeniz gerekiyor. Kıvam gittikçe koyulaşınca ve dolgun bir kıvama erişince ateşten alıp bir kavanoza boşaltın. Istediğiniz tip tatlı ile birlikte buzdolabında sakaladığıınz sürece kullanabilirsiniz.
  4. Soğuyan cheesecake in üzerini kapatıp buzdolabında en az 4-6 saat bekletin, üzerine hazırladığınız dulce de leche’yi dökerek servis edin.
  5. Afiyet Olsun herkese … 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir