Mutlu Bir İlişkinin Sırları

İlk insandan bu yana kadın ve erkek ilişkisi hep tartışma konusudur. Çünkü bedenlerinin farklı olduğu kadar ruhları da farklıdır kadın ve erkeklerin. Hayatta önem verdikleri şeyler çoğu zaman farklıdır. Ve bir arada olmayı çok isteyen ve ayrı düşünülemeyen kadın ve erkek nedense sürekli bir çekişme ve tartışma halindedir.

Bütün insanlar hayatlarında ilk amaçlarının mutlu olmak olduğunu söylerken neden bu kadar çok tartışıyoruz ve nasıl çözebiliriz bu sorunu? Öncelikle kadın ve erkeğin mutlu olması için bir birini kabul etmesi gerekiyor sanırım. Mesela erkekler kadınların dizi izlemekten hoşlanmasını aptalca bulmaktan ve kadınların da erkeklerin maçını gereksiz bulmaktan vazgeçmesi gerekiyor. Çünkü evet bu programlar size aptalca gelebilir ancak karşınızdaki için önemli ve değerli.

Mutluluğun en önemli noktası koşulsuz kabuldür. Her gün kötü bir yanını görüp sürekli eleştirdiğiniz birini yeterince sevmeniz ve hayat boyu onunla olmanız mümkün değildir. Bu nedenle eşinizle ya da sevgilinizle mutlu olmak ve huzurlu bir hayat geçirmek istiyorsanız onu her hali ile kabul etmenizden başka bir çare yoktur. Bazı insanlar özellikle evlilikten sonra karşısındakinin değişeceğini düşünse de bu düşülen en büyük hatalardan biridir. Çünkü atalarımız bile söylemiş bir insan yedisinde ne ise yetmişinde de odur ve siz onu zorla değiştirmeye çalışırsanız bir yerde mutlaka tepki verecek ve büyük bir sorsun çıkaracaktır.

mutlu-bir-iliskinin-sirlariMutlu bir ilişkinin sırları arasında dinlemeyi öğrenmek de var. Yapılan en büyük hatalardan biri karşımızdakini dinlemekten vazgeçmek ve sürekli konuşarak son sözü söylüyor olmak. Karşınızdaki kişi ısrarla size derdini anlatmaya çalışıyorsa ya da rahatsız olduğu bir konuyu ifade etmeye çalışıyorsa onu başka bir şeye ikna etmeye çalışmanın hiçbir anlamı yoktur.

Kadınlar konuşmayı erkeklere oranla daha çok severler. Erkekler de dinlemekten genellikle nefret ederler. Bu durumda kadın konuşamamanın verdiği gerginliği bir şekilde atmaya çalışır ve bu bazen alış veriş bazen de başka bir konuya yöneltilmiş öfke şeklinde ortaya çıkar. Mutlu bir ilişki için karşılıklı dinlemek ve yorum yapmadan karşımızdakini anlamaya çalışmak gerekmektedir.

Mutlu bir ilişkinin sırları arasında elbette karşıdakini önere etmek de vardır. Çünkü karşınızdaki insanın iyi yönlerini ortaya çıkarıp bunu sözel ifadelerle ödüllendirirseniz ilerleyen aşamalarda aynı şekilde davranmasını sağlayabilirsiniz. Her insanın temel ihtiyaçlarından biri saygı görme ihtiyacıdır. Bu nedenle öncelikle karşınızdakine saygı duymalı ve onu fırsat buldukça önere etmelisiniz.

Cinsellik evliliklerin en önemli parçalarından biridir. Kadın ve erkeğin bir arada olduğunu düşünüp cinselliği yok saymak mümkün değildir. Ancak çoğu evliliğin tabanı cinsellik konusunda yaşadıkları sıkıntılar nedeniyle çökmektedir. Eskiden cinsellik konusunda konuşmak adeta bir tabu iken artık bu konuyu konuşmak daha kolaydır. Bu nedenle mutlu bir evliliğiniz olsun istiyorsanız ve mutlu bir ilişkinin sırlarını çözmek istiyorsanız mutlaka bu konudaki isteklerinizi partnerinize bildirmelisiniz. Ayrıca siz de karşınızdakinin ihtiyaçlarını göz ardı etmemelisiniz. Unutmayın yatak odasında mutlu olan çiftlerin ilişkileri daha uzun soluklu ve daha gerçektir.

Maddi konular çiftlerin en sık tartışma yaşadıkları konular arasındadır. Çünkü genellikle çiftlerden biri diğerini tutumsuz olmakla suçlar. Bu konuda sorun yaşamamak için ve ortak bir bütçeyi iyi bir şekilde yürütmek için yapılması gereken en iyi şey ortak bir eylem planı oluşturmaktır. Çünkü maddi konularda ortak bir tavır göstermeyen çiftlerin ilişkilerinin zedelenmesi kaçınılmaz bir sondur.

Mutlu bir ilişkinin sırları arasında belki de en önemlisi affetmek ve gerektiğinde özür dilemektir. Her insan hayatının belli dönemlerinde hata yapabilir. BU nedenle karşınızdakini gerçekten seviyor ve onunla olmaya devam etmek istiyorsanız affetmekten korkmayon ayrıca sizin de zaman zaman hata yapabileceğinizi unutmayın. Bir konuda son söz söyleyen olma takıntısından vazgeçip zamanı geldiğinde özür dilemekten çekinmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir