Metabolizma Hızını Arttırma Yöntemleri

Diyet ile ilgili araştırma yapan herkesin ilk olarak karşısına çıkan konu metabolizma hızıdır. Peki metabolizma hızı nedir? Bir insanın gün içinde hiçbir şey yapmadan harcamış olduğu enerji miktarına bazal metabolizma hızı denir. Yani bir insan güç içinde her hangi bir iş ya da eylem yapmasa da sadece organlarının aktif bir şekilde çalışması için, kan dolaşımının sağlanması ve sindirim sisteminin aktif bir şekilde çalışması için belirli bir enerjiye ihtiyacı vardır ve bu ihtiyaç kişiden kişiye değişmektedir.

Özellikle yaş, cinsiyet, vücut ağırlığı, hastalıklar ve beslenme şekli kişinin metabolizma hızı üzerinde etkilidir. Mesela insanlar yaşı ilerledikçe daha az enerji harcamaya başlarlar ya da erkeklerin vücutlarındaki kas kütlesi daha fazla olduğu için metabolizma hızları daha yüksektir. Özellikle sık sık hatalı diyetler yapan insanların metabolizma hızları yavaşlamaktadır. Yani diğer insanlara göre vücutları daha az enerji harcamaktadır. Bu da dolayısıyla az yese de kişinin kilo almasına sebep olmaktadır.

metabolizma hızı

Metabolizma hızının en sağlıklı şekilde ölçülmesi için bazı tartıların ölçüm özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Çünkü aynı yaş, kilo ya da cinsiyetteki kişilerin metabolizma hızları birbirinden çok farklı olabilmektedir. Kişi metabolizma hızını yani harcaması gereken enerji miktarını bilirse daha sağlıklı bir diyet süreci sağlayabilir dolayısıyla daha hızlı kilo verebilir.

Yavaşlayan metabolizmayı aşırı derecede hızlandırmak ya da eski temposuna kavuşturmak oldukça güç bir eylemdir. Ancak birkaç önemli noktaya dikkat ederek metabolizma hızınızı arttırmanız mümkün. Gelin bunlar nelermiş bakalım.

Uzun süreli açlık metabolizma hızını yavaşlatan etmenlerin başında gelmektedir. Bu nedenle öğünlerin arası 3-4 saati geçmemelidir. Bunu sağlamanın en pratik ve sağlıklı yöntemi ise ara öğünlü beslenmektir. Beslenme şeklinizi 3 ana öğün ve 3 ara öğün şeklinde planlarsanız metabolizma hızınız artacak bu sayede de gün içinde daha fazla enerji harcayabilirsiniz. Kesinlikle gece ara öğünlerine de dikkat etmelisiniz. Çünkü geceden sabaha çok uzun bir süre vardır ve çok uzun süre açlık bir süre sonra kilo vermenizi durduracaktır.

Metabolizma hızınızın artması için bol su tüketimi de önemlidir. Çünkü su özellikle sindirim sisteminin aktif bir şekilde çalışması için gereklidir. Ancak sağlıklı çalışan bir sindirim sistemi ile kilo vermek mümkündür. Bu nedenle gün içinde tüketmiş olduğunuz su miktarına dikkat etmelisiniz.

Metabolizma hızının artması için en etkili yöntemlerden biri de spordur. Günlük aktiviteyi arttırmak ve haftada 4-5 gün 45 dakikalık bir spor eklemek kilo vermenize yardımcı olurken aynı zamanda metabolizma hızınızı arttıracaktır. Ayrıca fiziksel aktivite yağ kütlesinin azalmasına ve kas kütlesinin artmasına da yardımcı olacağı için otomatik olarak harcadığınız enerji miktarı artacaktır.

Yeşil çay metabolizma hızını arttırmaya destek olan tek besin maddesi olarak açıklanmıştır. Bu nedenle mutlaka günde 3 fincan yeşil çay tüketmenizde fayda vardır.

Baharatlar da metabolizma hızının artmasına destek olmaktadır. Özellikle acı biber iyi bir hızlandırıcıdır. Bu nedenle bir sağlık probleminiz yoksa yemeklerinizden baharatları eskit etmeyin. Ayrıca hep aynı şekilde beslenmek vücudun bu beslenme şekline bağışıklık kazanmasını sağlar. Bu da uzun süreli diyetlerde kilo vermenin durmasına neden olur. Bunu önlemek için bazen öğün saatlerinizi değiştirmeye ya da tükettiğiniz besinleri değiştirmeye özen gösterin. Mesela her sabah yapmış olduğunuz peynir, zeytin ekmekli kahvaltı yerine süt, meyve ve yulaftan oluşan bir kahvaltı menüsü ekleyin. Bu metabolizmanızı şaşırtmanızı sağlayacaktır ve bu ciddi bir hızlanmaya neden olacaktır. Çok fazla protein tüketmek de az tüketmek gibi metabolizma hızını yavaşlatmaktadır. Bu nedenle protein, yağ ve karbonhidrat dengesini ayarlamak çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir