Maske Takma Cezası İptal Edilebilir mi ?

2020 yılını malesef pandemi ile geçiriyoruz. Bu kapsamda hayatımıza yeni terimler ve yeni kural, yasak ve bir çok şey dahil oldu. Bunlardan en belirgin ve sürekli yaşamımızda etkili olan maske takma. Maske il ilgili bir çok şey duydunuz benim sizlere vereceğim bilgi biraz daha hukuki ve uzman görüşü almış olduğumuz cebimizi etkileyen bir durum.

Yazının en altında dilekçe örneği var tıklayıp indirebilirsiniz

  Maske cezası iptali dilekçe örneği

Maske Takmadığınız için kesilen cezaların iptalinin

mümkün olup olmadığı.
Maske takmama kapsamında vatandaşlara Polis ve Zabıta tarafından yapılan denetimler sonrasında kesilen idari para cezalarına İtiraz Usulü Nedir ? İtiraz Süresi Ne Kadardır ? Cezalar Nereden Kontrol Edilir ?

Av. Emrah Halit TUNCEL’e sorduk;

Öncelikle belirtmek gerekir ki; Umumi Hıfzıssıhha Kanunu çerçevesinde idari para cezasını polis-zabıta değil valilik veya kaymakamlık kesebilmektedir. Kolluk kuvvetlerinin ceza kesebilmesi için yasal bir düzenleme yapılması gerekmektedir. Ancak usulde yasal olmamasına rağmen kolluk kuvvetleri yapılan denetimler neticesinde vatandaşlarımıza idari para cezası kesmektedirler.

Haklarında yazılmış bir idari para cezası olup olmadığını öğrenmek isteyen vatandaşlar e-devlet sistemine girerek sorgulama bölümünden herhangi bir idari para cezası kesilip kesilmediğini kontrol edebilmektedirler.

Coronavirus kapsamında 1593 Sayılı  Hıfzıssıhha Kanunu 282. maddesi uyarınca maske takmadan sokakta bulunan kişilere kesilen idari para cezasına tüm vatandaşlarımızın itiraz etme hakkı mevcuttur. Maskesiz sokağa çıkma yasağını ihlal eden vatandaşlarımızın söz konusu idari para cezalarına karşı 15 gün içerisinde Sulh Ceza Mahkemesine başvurmaları gerekmektedir. Bunun için mümkünse bir avukat aracılığıyla değilse e-devlet sistemi aracılığıyla veyahut tutanakta belirtilen Sulh Ceza Mahkemesine 15 gün içerisinde başvurarak itiraz dilekçelerini iletmelidirler.

Maske takmadıkları için para cezası kesilen vatandaşlarımızın 15 gün içerisinde itiraz etme hakları bulunmaktadır. Bu süre içerisinde ödeme yapıldığı takdirde cezanın 4’te 1’i orantısında indirim sağlanacaktır. Böylece idari para cezasının ödenmesi durumunda 4’te 1 indirim ile kişi 675 TL ödeme yapacaktır. Bu ödemeye rağmen vatandaşlar yine de söz konusu idari para cezasına itiraz edebilmektedirler. Önemli olan 15 günlük itiraz süresini kaçırmamaktır. İtiraz edilmeyen cezaların iptali mümkün değildir. Bu nedenle gereken itiraz yapılmalıdır. Mahkeme kararı ile iptal edilmedikçe vatandaşlarımız söz konusu cezalardan sorumlulardır. Ödemedikleri takdirde cezalar yasal faiziyle ve icra yoluyla tahsil edilebilmektedir.” açıklamasını yaptı.

 

Örnek dilekçeyi indirip kendinize göre doldurabilirsiniz. Dilekçeyi indirip doldurduktan sonra İdari para cezasının kesildiği yerdeki adliyeye gidip Sulh Ceza Mahkemesine dilekçe ile başvurunuzu yapabilirsiniz. Aklınıza takılan soruları yoruma yada iletişim formundan bize ulaştırabilirsiniz.

Maske cezası iptali dilekçe örneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir