Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Bankaların kendilerine gelen kredi başvurularını değerlendirirken en çok faydalandıkları veri kredi notu oluyor. Kredi notu kişilerin mevcut borç durumları, gelirleri, kullandıkları banka kredileri, kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları gibi çeşitli hususlar dikkate alınarak belirleniyor. Kredi notunun düşük olması yapılan kredi başvurularının reddedilmesine neden olabilir. Yüksek olması ise yüksek düzeyde kredi taleplerinin dahi onaylanmasını sağlar.

Kredi Puanı
Kredi Notu Nasıl Öğrenilir

Kredi notu sadece bankaların değil, diğer finansal kuruluşların da dikkate aldığı bir puanlama sistemidir. Kişinin ödeme alışkanlıkları kredi notunun belirlenmesinde en çok kullanılan kriterlerden biri olurken banka kredisi kullanma yoğunluğu da yine mühim detaylar arasında yer alıyor. Bankalara kredi başvurusu yapmadan önce kredi puanı öğrenmeve kredi notunu yükseltmeye yönelik çeşitli metotlar uygulama konusunda daha fazla bilgi sahibi olmanız lazım.

Öncelikle kredi notunuzu öğrenmek için Findeks internet sitesinden faydalanabileceğinizi belirtelim. Notunuzu öğrendikten sonra kredi notunu nasıl daha da yükseltebileceğinizi de yine bu kuruluşun web adresinden öğrenin. Konuya dair çok sayıda aydınlatıcı içerik bulunuyor. Üstelik kredi notunu yükseltmeye yönelik olarak yapılan tavsiyeler herkesin kolaylıkla uygulayabileceği yöntemlerden oluşuyor.

Findeks internet sitesi üzerinden kredi notunuzu öğrenmeniz çok kolay olacak. Kısa bir süre içerisinde kredi notunuzu nasıl arttırabileceğinizi de kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Sonrasında mali durumunuzu gözden geçirerek banka kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Unutmayın; kredi notunuz ne kadar yüksek olursa yaptığınız banka kredisi başvurusuna olumlu yanıt alma olasılığınız da o kadar yükselir.

Kredi Notu Nasıl Belirleniyor?

Kredi puanının belirlenmesinde çeşitli bileşenler bir arada kullanılıyor. Örneğin daha önce kullandığınız kredileri ve kredi kartlarınızı ödeme alışkanlıklarınız kredi notunuz üzerinde % 35 oranında etkilidir. Mevcut hesap durumunuz ve borç durumunuz da yine % 35 oranında etkili oluyor. Kredi kullanım yoğunluğunuz ise % 10 oranında kredi notunuz üzerinde belirleyici oluyor. Aynı zamanda yeni kredili ürün açılışı da % 11 düzeyinde kredi puanınızı etkiliyor. Bu 4 bileşen üzerinde yapacağınız basit değişiklikler ile kredi notunuzun yükselmesini sağlamanız zor olmayacak. Daha detaylı bilgi için Findeks internet sitesine hemen tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir