Kimyasal Gebelik

Çok erken yaşanan gebelik kaybı kimyasal gebelik olarak adlandırılır. Bazı durumlarda bunu anne adayı bile anlayamaz ve ancak kan tahlilleri yapıldığı zaman annenin düşük yaptığı ortaya çıkar. Bu tür gebelikler fazla ilerlemeden kendiliklerinden son bulurlar. Doktorların önerisi de zaten bu yüzden gebelik testlerinin adet dönemi sona erdikten bir hafta sonra yapılmasıdır. Bu gebelik çeşidinde yumurta tam anlamı ile döllenemeyebilir, sağlıklı bir şekilde tutunamaz veya yumurtanın kendisi sağlıklı değildir, kimyasal gebelik de işte bu durumlarda kendini gösterir ve gelişme yaşamadan sona erer. Adet kanaması sırasında bu yumurtalar kanama ile birlikte vücuttan atılırlar.

Bazı kadınlar adet gecikmesi olmadan gebelik testi yaptırmaya gerek bile görmezler, işte bu kadınlar gebe olduklarını anlamazlar bile. Kimyasal gebelik kendiliğinden biter çünkü, veya adet bir iki gün geç geldi de ondan dolayı sanırlar, bu durum zaten gebelik olarak adlandırılmaz bile. Kimyasal gebelik için kürtaj gibi bir işlemin bile yapılmasına gerek yoktur zira dediğimiz gibi gebelik kendiliğinden biter ve yumurta kanama ile birlikte atılır. Bu tür gebeliğin kadınların sağlığı üzerinde hiçbir olumsuz etkisi yoktur, hatta doktorların dediğine göre bundan sonra isterse kadın hemen hamile kalabilir. Yani bebek isteyenler için bir doğurganlık dönemi başlar.

kimyasal gebelik

Ama dış gebelik ile kimyasal gebelik aynı şey değildir, ikisini aynı kefeye koymamak gerekir, dış gebelik çok tehlikelidir, yumurta rahim dışına döllendikten sonra yerleşir ve burada anne sağlığı ciddi anlamda tehlikeye girer. Hemen müdahale edilmezse anne adayı hayatını kaybedebilir. Bazı durumlarda kimyasal gebe olan anne adayının vajinal kanamaları artabilir, buna anlam veremeyen anne başka sebepler arar. Ancak sıkı bir doktor kontrolü ve yapılacak kan tahlili sonunda annenin kimyasal gebe olduğu ve bunun o farkına varmadan sona erdiği anlaşılır. Aslında pek bilinmez ancak kimyasal gebelik kadınlar arasında çok yaygın olarak görülmektedir. Pek çok kadın dediğimiz gibi farkına varmadan sanki adet halinde gibi hisseder ve gebelik sona ermiş olur. Bu önlenemez bir olgudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir