Kilo Vermeniz Durmuşsa Ne Yapmalısınız ?

Kilo vermeye karar vermiş insanlar için ilk haftalar oldukça motive edicidir aslında. Çünkü diyetin ilk haftalarında tartıda eksilen gramlar çok fazladır. Ve diyet yapan kişi her geçen gün eridiğini fark ettiğinde inanılmaz derecede motive olur ve diyet yapma isteği artar. Ancak bu süreç genellikle çok uzun sürmez. 4-5 hafta kadar sonra kilo verme yavaşlar ve bir süre sonra da tamamen durur. Bu aslında çok normal bir süreçtir çünkü vücut normal gitmeyen bir şeyler olduğunu farkına varır ve kendini savunmaya başlar.

Kilo vermenin durduğu bu aşamada pek çok insan panik olur ve sağlıklı beslenmeyi tamamen unutup yeni şeyler denemeye kalkar. Kilo vermenin durduğu bu dönemde yapılan en büyük hatalardan biri de şok diyetler denemektir. Şok diyetler insanın metabolizma hızını yavaşlatır ve vücut dengesini bozar. Ayrıca bir insan kilo vermek istiyorsa kendini çok az yemekten korumak zorundadır. Çünkü çok az yemeye alışan vücut bir süre sonra kendini korumaya alır hatta normalin altında besin aldığı halde yağ depolamaya çalışır. İşte bu sebeplerden dolayı şok diyetler kesinlikle kilo vermenin durduğu zamanlarda doğru bir tercih değildir. Ayrıca bu diyetler yağ dokusundan ziyade kolay harcanan kas dokusunun erimesine neden olacağı için ciddi kas kayıplarına neden olabilir. Bu vücudunuzun daha gevşek gözükmesine neden olurken gün içinde daha az enerji harcamanıza da neden olur.

kilo-vermeniz-durmussaPeki bir insanın kilo vermesi durmuşsa ne yapması gerekir? İlk yapılması gereken şey panik halinden kurtulmaktır. Çünkü bu herkesin diyet sürecinde yaşamış olduğu doğal bir süreçtir. Ve sabredip diyet yapılmaya devam edildiği sürece kilo verme eylemi devam edecektir. Bu nedenle panik olmadan birkaç küçük dokunuşla kilo vermenin durmasını çözmek mümkündür. Ayrıca bazen kilo vermenin durması sadece tartı üzerindedir. Örneğin spor yapan insanlarda kas artışına bağlı bir doku artışı yaşanmış olabilir. Bu nedenle de ölçümlerin kas-yağ dokusunu ölçen makinelerde yapılması daha sağlıklı sonuçlar doğuracaktır.

Kilo vermenizin durduğu aşamada eğer spor yapmıyorsanız diyet programınıza bir de egzersiz programı ekleyebilirsiniz. Çünkü egzersiz metabolizma hızınızı arttıracaktır ve kas kütlenizin artmasını sağlayacaktır. Bu da yeniden kilo vermeniz için oldukça etkili bir yöntemdir. Eğer zaten spor yapıyorsanız daha yoğun bir program deneyebilirsiniz.

Sürekli aynı saatte aynı yiyecekleri tüketmek de kilo vermenin durmasının nedenlerinden biri olabilir. Bunun için beslenme düzeninizde yapacağınız bir değişiklik metabolizmanızı şaşırtmaya yarayacaktır. Bu nedenle öğünlerinize daha önce denemediğiniz alternatifler eklemenizde fayda vardır.

Kilo vermenin durmasında en büyük etkenlerden biri de küçük atıştırmalardır. İnsanlar diyet sürecinin ilk aşamasında bunu yapmamaya özen gösterirler ancak kilo verme hızlanınca bu konuda daha az dikkatli olurlar. Bu nedenle de bir süre sonra farkında olmadan daha fazla kalori alıp kilo vermesi durabilir. Bunu engellemek için yediklerinizi, içtiklerinizi çok gerçekçi bir şekilde yazın ve bunun takibini günlük olarak yapın. Kendinize karşı ne kadar dürüst olursanız o kadar faydalı olursunuz.

Stres kilo vermenin durmasının en büyük tetikleyicilerinden biridir. Bu nedenle kesinlikle öncelikle stresten kurtulmanız gerekmektedir. Sizi rahatlatacak aktiviteleri tercih edebilir ve kilo verme düşüncesinden uzaklaşmaya çalışabilirsiniz.

Bunca seçeneğin arasından en çok hoşunuza gideceğini düşündüğüm seçenek ise mola verme düşüncesidir. Eğer her şeyi yapmaya özen gösterdiğiniz halde kilo vermeniz durmuş ise birkaç gün diyet yapmayı bırakın. Mesela 3 gün boyunca istediklerinizi yiyin ve sonra kaldığınız yerden devam edin. Bu metabolizmanızın şaşırmasına ve dolayısıyla vücudun yeniden kilo vermesine yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir