İlk Hafta Hamilelik Belirtileri

Evlendikten sonra genç çiftlerin en çok istediği şey bir bebek sahibi olmaktır, bu bazen hemen olur ama bazı evliliklerde uzun bekleyiş ve tedaviden sonra gelen bir mucizedir. Bebek doğurmak gerçek anlamda bir mucizedir, küçük bir varlığa can vermek, onu doğurmak ve hayata karşı koruyarak büyütmek, pek çok kazanımlar elde etmesini sağlamak, öyle hafife alınacak şeyler değildir. Ama konumuz hamilelikte ilk hafta belirtileri olduğu için bu kısa girişten sonra onlara geçelim ve bir anne adayının hamile olduğunu ilk hafta nasıl anladığına bir göz atalım. İşte size ilk hafta hamilelik belirtileri:

İlk Hafta Hamilelik BelirtileriAslında anne adayı hamile olduğunu hisleri ile bile anlayabilir, rutin kanamaları kesilmiş ve kendinde daha önce hiç olmayan pek çok değişiklik olmaya başlamıştır. Bu bedensel değişiklikler anne tarafından hemen anlaşılır, ama yine de kan tahlili ile de bunu destekleyerek kesinliğe kavuşturmakta fayda vardır. İlk hafta hamilelik belirtileri olarak aklımıza ilk gelen, eczanelerde çok uygun fiyatlarla satılan ve evde anne adayının kendi başına yapabileceği idrar tahlilidir. Burada çıkan sonuç % 100 e yakın net sonuç olmaktadır, ama içinize sinmiyorsa bir tam teşekküllü hastaneye giderek oradan da teyit alabilirsiniz. Ama eğer bulgularınız sadece şüpheye dayalı ise ve anne olmayı çok istiyorsanız, bu belirtiler sizi yanıltabilir ve psikolojik hamilelik denilen bir sorunla biler karşı karşıya kalabilirsiniz ki bu ruhsal sorunlar yaratabilecek bir olgudur.

Bulantı ve kusma, gebeliğin ilk bulgularındandır, özellikle sabah bulantıları gebeliğin belirtileridir, adet kanamalarından kesilmek, vajinal akıntıların artması da hamileliğin diğer belirtileri arasındadır. İlk hafta hamilelik belirtileri arasında öncelikle bunları sayabiliriz. Bir diğer hamilelik belirtisi de memelerin dolgunlaşmaya başlamasıdır, memeler hemen fark edilecek tarzda dolmaya ve sertleşmeye başlar. Memelerin başları da irileşmeye ve etrafları yavaştan kararmaya başlar. Süt damarları daha belirgin hale gelir, memelerin üstlerindeki pütürler büyür ve kararmaya başlar, bu da göstermektedir ki, dikkatli bir anne adayı bu değişikliklerle hamile olduğunun ayrımına varabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir