İddet Müddeti Dilekçesi

Öncelikle bu dilekçeni neye yaradığını sizlere açıklayalım

İddet Müddeti boşanmanızın ardından yeni  bir evlilik  yapmanızın önünü açacak dilekçedir. Aşağıda İddet Müddeti dilekçe örneği vardır.

Kural olarak boşanan kadın evliliğin sona ermesinden başlayarak 300 gün içinde evlenemez. Ancak evlilik bittikten sonra hamile olmadığınıza dair bir sağlık raporu alırsanız zorunluluk ortadan kalkar.

İddet Müddeti Kaldırılması Dilekçe Örneği

 

                                                                                         ……………………………… AİLE MAHKEMESİ’NE

DAVACI : SİZ

DAVALI : Hasımsız

KONUSU : İddet Müddetinin Kaldırılması

OLAYLAR : 1-………… Aile Mahkemesi’nin ………… tarih, ………… Esas, ………… Karar ve ………… kesinleşme tarihli ilamı ile boşandım.

2-Yeniden evlenmek istediğimden hamile olmadığımın tespiti ile iddet süresinin kısaltılması ve kaldırılması için sayın hakimliğinize müracaat zorunluluğu hasıl olmuştur.

HUKUKİ NEDENLER : Medeni Kanun md.95/2 vs. ve ilgili hükümler

DELİLLER : İlgili karar sureti, nüfus kaydı, hastaneden alınacak hamile olmadığına dair rapor ve her türlü yasal delil

SONUÇ VE TALEP : Yukarıda kısaca arz ve izah ettiğim nedenlerle, iddet müddetinin kısaltılması, kaldırılması ile evlenmem için karar verilmesini arz ve talep ederim.    TARİH

Yukarıda ki şablonda ki boşlukları kendi mahkemenize ait bilgilerle ve kendi bilgilerinize göre doldurun. Sorularınız olursa yorum olarak belirtebilirsiniz. Başka hukuki sorularınız varsa da sorabilirsiniz cevaplayabileceğimiz soruların yanıtın size hemen ulaştıralım.

Yorumlar
 1. Serpil

  Bu iddet suresi icinde kesinleşmiş karardan sonra hamilelik varsa nasil bir dava açılacak. Baba bosanilan eş değil.resmi olarak bosanilan eşle zaten bosanma oncesi 8 aydir ayri evlerde yasiyorduk yeniden evlenicem ve hamileyim nasıl bir yol çizmem gerekiyor bilginiz var mi ? Teşekkürler

 2. nazlı

  benim boşanmam 1 ocak 2017 de gerçeklişti, 1 ay sonrada imza atmaya gittim artık yeniden evlenmek için dilekçe doldurabilirmiyim?

 3. GZN_1001

  BEN 3 YIL OLDU BOSANMA DAVAM YENI SONUCLANDI.3 YIL AYRIYDIK ZATEN.YINEDE IDDET SURESI KALDRILMASI ICIN RAPORA GEREK VARMI:?ZATEN 3 YILDIR AYRIYIZ YANI 3 YIL UZADI MAHKEME

 4. Cigdem ay

  Slm benim sorum su iddet suresi kaldirmak istiyorum ve davam bitti 1ay oldu kesinlesti kimligimi falan degistirdim 7 aydir ayriyiz zaten ailemle yasiyorum ben zaten benim kondomlarim bagli yani gebelik zaten olmaz arti zaten 7 aydirda ailemle birlikte yasiyorum dilekcemde kondomlarimin bagli oldugunu belirteyim mi ? Simdiden tesekkurler kolay gelsin .

 5. Mesrure

  Serpil
  Bu iddet suresi icinde kesinleşmiş karardan sonra hamilelik varsa nasil bir dava açılacak. Baba bosanilan eş değil.resmi olarak bosanilan eşle zaten bosanma oncesi 8 aydir ayri evlerde yasiyorduk yeniden evlenicem ve hamileyim nasıl bir yol çizmem gerekiyor bilginiz var mi ? Teşekkürler

 6. Selma

  Eşimle 6 ay önce anlaşmalı olarak ayrıldık ve tekrar birleşmeyi düşünüyoruz iddet süresinin kaldırılması gerekiyormuş bana eski eşle tekrar evlenmek için bi dilekçe örneği ve izlemem gereken yolu gösterirmisiniz?

 7. yelizxxx

  İddet süresinde hastaneden doktor raporu alınırken rapor İçin fotoğraf gerekiyormu arkadaşlar Birde polis eşliğinde falanmı gidiliyor acaba ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir