Home Office Çalışırken Verimliliğinizi Arttıracak Öneriler

Home office çalışmak günümüzde pek çok kişi tarafından başvurulan ve kullanılan bir çalışma yöntemidir. Dışarıdan bakıldığında oldukça rahat görünen bu çalışma stilinin de bazı artıları ve eksileri bulunmaktadır. Ancak bu eksi yönleri artıya çevirebilmek birkaç püf nokta ile mümkündür. Çok rahat ve üzerinde herhangi bir yönetici olmadan çalışan kişiler evlerinde bir çalışma ortamı yaratabilmek için bazı dekorasyon önerilerini dikkate almalıdır. Çünkü homeoffice çalışanları için en önemli kriter işe odaklanabilmektir. Eğer kişi işine adapte olamaz ve etrafında dikkatini dağıtacak şeyler ile çalışırsa muhtemelen başarılı olamayacaktır. Bu nedenle homeoffice çalışmak istiyorsanız çalışma ortamınızı ve çalışma mobilyalarınızı dikkatinizi dağıtmayacak şekilde düzenlemelisiniz. Peki, homeoffice çalışanlar için ideal çalışma ortamları nasıl yaratılır? İşte cevapları…

Home Office Çalışanlar İçin İdeal Çalışma Ortamı Nasıl Olmalıdır?

  • Eğer belirli koşullar ve kurallar altında çalışmaktan sıkıldıysanız bu çalışma tarzı size göre değilse ve homeoffice çalışmaya karar verdiyseniz kendinize bir çalışma alanı oluşturmalısınız. Bu çalışma alanı evinizdeki bir odanın tamamı ya da odadaki küçük bir bölüm olabilir. Bu durum evinizin ve sizin ihtiyacınız olan alanın büyüklüğüne göre değişkenlik gösterebilmektedir.
  • Eğer verimli bir şekilde çalışmak istiyorsanız kendinize bir çalışma planı hazırlamalısınız. Haftanın şu günlerinde şu saat aralığında çalışacağım gibi bir plan işlerinizi daha kolay bitirmenize yardımcı olur.
  • Home office çalışacaksınız diye koltuğu ya da mutfak masasını kendinize bir çalışma alanı olarak görmemelisiniz. Özellikle yatakta ve yatarak çalışma hiç verimli bir çalışma tarzı değildir. Çünkü kişi yatakta otursa dahi uyku moduna girebilir ve bu da verimi düşürebilir. Bu nedenle verimli çalışabilmenin en önemli püf noktası çalıştığınız ortamdır. Kendinize ait bir çalışma masası, çalışma sandalyesi ve gerekiyorsa kitaplık ve dolaplar edinmelisiniz.
  • Kendinize oldukça ergonomik, sağlıklı çalışma standartlarına uygun bir masa ve sandalye almalısınız. Kimse çalışırken bel ve sırt ağrısı yaşamak istemez. Bu durum ofis çalışanları kadar homeoffice çalışanları içinde geçerlidir. Bu nedenle tıpkı normal ofislerdeki ofis mobilyalarına dikkat edildiği gibi homeoffice mobilyalarının da sağlıklı ve ergonomik bir yapıda olduğuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Çalışma masanızın ve sandalyenizin yüksekliğini ve genişliğini boyunuza göre ayarlamalısınız.
  • Eşyalarınızı, evraklarınızı ve dosyalarınızı saklayabileceğiniz bir dolap ve kitaplığınız mutlaka olsun. Bu dolap ve kitaplıklar çalışmalarınızı düzenli bir şekilde toplayabilmeniz için en büyük yardımcılarınızdır. Dağınık bir masa ve çalışma ortamı dikkati dağıtan ilk unsurlardır. Sahip olacağınız bir masa ve kitaplık ile dikkatinizi dağıtacak tüm nesneleri ortadan kaldırabilirsiniz.
  • Kitaplık ve dolapların dışında duvar rafları kullanarak da çalışma ortamınıza çok hoş bir hava katabilirsiniz. Bu sayede çalışma ortamınızı güzelleştirebilir ve ihtiyacınız olan tüm malzemelere kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir