Hamilelik Haftası Hesaplama

Burada en önemli unsur, son adet ayınızın ilk gününü hatırlamanızdır. Diğer bütün hesaplamalar bu tarihe göre belirlenecektir çünkü. Hamilelik haftası hesaplama için bu veri ile birlikte doktorunuzun çekeceği ultrason görüntülerinin de devreye girmesi gereklidir ki yanıltıcı olmasın, doğumun ne zaman olacağını doğru olarak hesaplayın. Aslında bu konunun net olarak bir türlü hesaplanamaması, ayların tam olarak 4 hafta çekmemesinden kaynaklanmaktadır. Bu durum iyi bir ultrason görüntüsü ve hesaplama ile ortadan kalkar. Doktor kontrolünde olan hamileler için zaman hesabı yapmak çok daha kolaydır. Asalında doktorlara göre daha önemli olan ay hesabı değil, haftalama hesabının yapılmasıdır.

gebelik haftası hesaplamaGebeliğin süresi fevkalade durumlar dışında normal olarak 40 haftadır, 40 hafta sonunda bebek dünyaya gelir. İlk 4- 5 haftanın sonunda kadın anne adayı olarak 1 aylık hamile kabul edilir. Toplamda 36 hafta sona erince anne adayı tam 9 aylık hamile kabul edilir, ve doğum her an olacakmış gibi hazır beklemesi gerekmektedir. Hamilelik haftası hesaplama doğum tarihini net olarak bulabilmek için çok önemlidir. Bazı durumlarda 40 haftanın sonunda hamilelik olmasına rağmen anne doğuramaz ve 41. Haftada doğum gerçekleşebilir. Yani kısacası son adet tarihinizin ilk gününden hesaplayarak tam 40 hafta geçmesi lazımdır doğum sürecinin tamamlanması için. Bu belirleme ultrason ile birleşince daha netlik kazanır ve doğru hesaplama yapılmış olur.

Doğumun bir çeşidi olan sezaryen ile doğumun tarihleri ise normal doğumdan daha öne alınır ve hamileliğin 39. Haftasında doğum için anne adayı ameliyata alınır. Bazı durumlarda ise acil sezaryen operasyonu gerekebilir, bu durum eğer anne sağlığı tehlikede ise doğumun herhangi bir haftasında bile olabilir. Ama 34 haftanın sonunda yapılan sezaryen doğumlar normal kabul edilmekte ve bunun altındaki haftalarda gerçekleştirilen sezaryen doğumlar ise erken doğum olarak görülmektedir. Böyle durumlarda genellikle bebeklerde akciğer yetmezliği ve dolayısı ile solunum sıkıntıları ve başka rahatsızlıklar görülebilir. Hamilelik haftası hesaplama işte bu yüzden çok önemli bir konudur ve doğru yapılması hayati önem taşıyabilir.

Bilmiş Adam Gebelik (Hamilelik) Haftası Hesaplama Robotu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir