Google, Haber Devlerini Arama Sonuçlarından Çıkardı

Merhabalar..Türkiye’nin otoriter haber siteleri olan; milliyet, hürriyet, Akşam, Star, Haber Türk, Cnn Türk, Bugün, Radikal gibi sitelerin akşam saatlerinden itibaren google news arama sonuçlarından ve google arama sonuçlarından tamamen çıkarıldığını fark ettik. Bu durum, zaman zaman karşılaştığımız bir google dalgalanmasımıdır bilinmez fakat webmasterların aylar öncesinden şikayet ettiği bir konuydu aslında. Konuyla ilgili google spam ekibi lideri Matt Cutts’dan henüz bir açıklama gelmediğini de hemen belirterek bu durum nasıl olduğu hakkında dilimiz döndüğünce bir şeyler söylemeye çalışalım.

Güncelleme : Belirli bir süre arama sonuçlarından kaybolan haber siteleri şuan yeniden çıkmaya başladı. Google spam ekibi, haber sitelerinin yaptığı bu spam içerikleri büyük bir oranla arama sonuçlarından kaldırmış gözüküyor.

haber-siteleri-arama-sonuclarindan-cikarildiGoogle News (Google Haber) servisi kullanıcılarına, arama yaparken tıpkı görseller yada videolar olarak arama yapabildiğimiz gibi sadece haber içeriklerini kolayca bulmamızı sağlayan bir servis. Haber siteleri içeriklerini google news sonuçlarında yer alması için bu servise başvuruda bulunuyorlar.Yani her önüne gelen haber sitesi bu servise dahil edilmiyor.Herşeyiyle tam olarak google news şartlarını taşımanız gerekiyor. Herneyse buraya kadar herşey tamam google news in ne işe yaradığını bilmeyenler anlamıştır az çok. Fakat 2013 yılından itibaren google news kaydı bulunan büyük haber siteleri normal google web arama sonuçlarında da tabiri caizse ayrıcalıklı bir konum elde ettiler. Yani her girdikleri haber nasıl olursa olsun üst sıralarda çıkıyordu. İşte yukarda yazdığımız hürriyet, milliyet gibi haber kelimesinde ilk sırada çıkan büyük haber siteleri bu durumu kendi lehlerine çevirmek adına, diğer bir deyişle daha çok ziyaretçi = daha çok para kazanmak için kendi konseptlerinin dışına çıkarak birçok farklı kategoride gelişi güzel, ziyaretçiye bilgi vermeyi amaçlamayan, kelime tekrarları ile dolu makaleler yayınlamaya başladılar. Akabinde yayınladıkları içerikler google arama sonuçlarında anında yer alarak ilk sayfada çıkıyordu. Durum böyle olunca kullanıcıya gerçek bilgiyi vermeyi hedefleyen diğer siteler arama sonuçlarında geri sıralara hatta sayfalara itiliyordu. Aslında haber siteleri bu şekilde yaparak kendi prestijlerini sarsıyor, komik duruma düşüyorlardı. Size de denk gelmiştir ; google arama motorunda yaptığınız herhangi bir aramada ilk sıralarda hemen haber sitelerinin çıkması. Oysaki yaptığınız aramanın haber sitesiyle hiçbir ilgisi yok ve tıkladığınızda da ilgili makalenin size hiçbir bilgi vermediğini gördüğünüzde bu niye böyle demişsinizdir muhakkak.

Bu şekilde bir algoritmanın yanlış olduğunu, ortada yapılan büyük bir haksızlık olduğunu, bu sıralamanın bu şekilde olmaması gerektiği r10 net webmaster platformunda birçok kez tartışıldı. Hatta bu konuyla ilgili kampanyalar oluşturuldu ve google a geri bildirimde bulunuldu.Sonuç olarak kendi çizgilerinin dışına çıkıp, daha fazla kazanmak uğruna sitelerini fazdasız ve çöp içeriklerle dolduran bu büyük haber siteleri işte bu sebepten dolayı arama sonuçlarından çıkarıldı.

Google’ın arama sonuçlarında yaptığı bu değişiklikten sonra mynet haber sitesinin facebook hesabında yayınladığı görseller bir hayli gülünç bir durum ortaya çıkardı. 😀

mynet-arama-sonuclarindan-cikarildi

Google güncellemesinden sonra “haber” kelimesinde ilk sırada çıkan site haberler.com un facebook hesabından yaptığı paylaşımlar 🙂

haberler.com-2

haberler.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir