Gençliğin Yeni Tehlikesi : Bonzai

Uyuşturucu kullanım yaşının her yıl daha da düştüğü ülkemizde son zamanlarda adını bir hayli duyduğumuz bonzai maddesi gençliği adeta içten içe bitiriyor. Bonzai, her ne kadar esrara benzetilse de, ot görünümü verilmiş ve tamamen laboratuvar ortamında üretilen sentetik bir uyuşturucudur. Hal böyle olunca yasadışı yollardan ülkemize getirilen bu madde diğer uyuşturuculardan daha ucuz ve kolay erişilebilir olması sebebiyle gençlerimizi göz göre göre ölüme sürüklemektedir. Özellikle büyük şehirlerin belirli semtlerinde hemen hemen her köşebaşında kolaylıkla bulunabildiği söylenilen bu zehire, 1-2 tl gibi düşük meblağlara sahip olunabiliyor.

bonzaiPeki bu bonzainin insan sağlığına etkileri nelerdir ? isterseniz biraz onlardan bahsedelim.. Öncelikle bonzai maddesiyle ilk tanışmaların büyük yüzdesi arkadaş ortamında ” bir seferden birşey olmaz ” terimiyle ücretsiz ikramlarla başlıyor. Kullanımdan sonra kişide kalp atışlarında artma, terleme, panik atak, ağızda kuruluk, açlık hissi, mutsuzluk, ölüm korkusu ve halüsinasyonlara sebep olmaktadır. Bonzaiyi uzun süre kullanan kişilerde ise çeşitli deri hastalıkları, psikolojik olarak ölüm korkusu ve kalıcı beyin hasarı gibi etkileri saptanmıştır. Bonzai bağımlısı kişilerde bu maddeyi temin edemedikleri zaman kriz diye tabir edilen, sıkıntı basması, vücutta terleme, karın ağrısı ve öksürük gibi semptomlar gözlenmektedir.

Ölüme doğru alınan bir nefes…

Maddenin kullanımından sonraki 15’inci dakikadan itibaren ölüm tribi ( bad tribe) denilen olay yaşanılıyor. Bonzainin bünyeye göre etkisinin değişmesiyle beraber aşırı kullanımda kalp atışlarının ani olarak artması sonucu kalp krizini tetiklemekte ve kişiyi ölüme kadar götürmektedir.

En Büyük Görev Ailelere Düşüyor…

Madde bağımlısı olduğundan şüphe ettiğiniz yakınınızın bir süredir arkadaş çevresini değiştirdiği, içine kapandığı, öğrenci ise ders başarısının düştüğü, tuvalette daha uzun süre vakit geçirdiği ve daha rahatlamış olarak tuvaleti terk ettiği, gününün daha büyük kısmını dışarıda geçirme eğiliminde olduğu izlenimine kapılmış iseniz veya madde kullandığını tespit ettiyseniz yakınınızın madde almadığı, ayık olduğu bir dönemde onunla konuşmak istediğinizi belirtiniz. Onu yargılamadan bu endişenizden ona bahsedip birlikte bir uzmana baş vurmayı öneriniz. Daima onun yanında olup bu tedavide yardımcı olmak istediğinizi belirtiniz. [1]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir