Doğal Makyaj Nasıl Yapılır ?

Bir dönem her şeyin aşırısına kaçmak ciddi anlamda moda idi. Kıyafetlerde, saç renklerinde ve makyajda kesinlikle aşırı abartılı renkler ve şekiller kadınların vazgeçilmezi haline gelmişti. Permalı aşırı kabarık saçlar ve en canlı renklerde farlar bir de kalın bir dudak kalemi ile belirginleşmiş bir ruj ile birleşince şimdi sadece alay etmeye yarayacak o aşırı görüntü ortaya çıkıyordu. Ancak zaman değişti ve kadınlar da kendi güzelliklerinin makyajla gölgelenemeyecek kadar değerli olduğunu fark ettiler. Bu nedenle eski ile kıyaslayacak olursak kesinlikle çok sade ve adeta yokmuş gibi gözüken makyaj yapımı çok daha moda.

Pek çok kadın erkeklerin makyajlı bayanlardan hoşlandıklarını düşünseler de aslında için aslı öyle değil. Sanılanın aksine erkekler doğal görünen bayanlardan çok daha fazla hoşlanıyor. Çünkü doğal görünen bayanın maskelere ihtiyacı yoktur ve sade olduğu için de bakışlarından ne demek istediğini anlarsınız. Ancak öyle abartılı bir göz makyajıyla bakışlar bile farklı bir anlam kazanabiliyor.

Tamam doğal olalım çok güzel ama bahsettiğimiz şey tamamen kendini bırakmak ve her şeye boş vermek değil elbette. Daha doğal görünen ve yüz tonu ile uyumlu renklerin seçildiği bir makyajdan bahsediyoruz. Bakalım doğal makyaj nasıl yapılır?

doğal makyaj Makyajınızın doğal olmasının ilk koşulu elbette cildinizin yeteri kadar temiz olmasıdır. Çünkü bir cilt temiz olmadığı sürece doğal ve güzel gözükemez. Bu nedenle her gece yatmadan önce cilt temizliğine mutlaka zaman ayrılmalıdır. Piyasada satılan pek çok cilt temizlik ürünü bulunmasına rağmen isterseniz evinizin rahatında ürünler elde edebilir ve cildinize zarar vermeden temzilik sağlayabilirsiniz. Mesela gül suyu en iyi cilt temizlik ürününden bile daha değerli ve yararlı bir cilt bakım ürünüdür. Her gece yatmadan önce cildinizi gül suyu ile silmeniz günlük cilt temizliğinizin büyük bir kısmını çözmüş olmanız anlamına gelmektedir.

Doğal makyaj yapımı işleminin temizlikten sonra ikinci aşaması fondöten uygulamasıdır. Seçeceğiniz fondötenin cilt renginiz ile uyumlu olması çok önemlidir. Unutmayın her insanın cilt tonu birbirinden farklı olabilir. Arkadaşınızda çok doğal ve güzel gözüken bir ton sizin için facia ile sonuçlanabilir bu nedenle fondöten seçimi yaparken mutlaka cildin bir ton açığını tercih etmek gerekir.

İkinci aşama gözleri belirginleştirme aşamasıdır. Bu aşamada dikkat edilmezse bütün doğallık bir anda bozulabilir. Göz farı seçimi en önemli ayrıntıdır. Genellikle toprak renkleri cilt üzerinde en doğal duran renklerdir. Bu nedenle kahverengi ve tonları ile yapılacak ufak birer dokunuş gözlerinizin daha anlamlı olmasını sağlayacaktır. Sıra eyeliner sürme işlemine geldi. Bu aşama tamamen tercihe kalmıştır. Çünkü eyeliner genellikle iddialı göz makyajlarının vazgeçilmezidir. Ancak alışan insanlar için artık doğal bir süreçtir. Göz kapağınıza çekeceğiniz ince bir eyeliner gözlerinizin daha büyük gözükmesini sağlayacaktır. Ayrıca kirpiklerinize uygulayacağınız rimel de göz makyajınızın tamamlanmasını sağlayacaktır. Rimel sürerken abartıya kaçmamakta fayda vardır. Çünkü normal hayatta kimsenin kirpikleri kaşlarını geçmez.

Doğal makyaj yapımı sırasında en can alıcı noktalardan biri de allık seçimi ve sürme işlemidir. Bazı insanlara pembe renkli allık yakışırken özellikle bronz tenli insanlarda şeftali renkli allıklar çok daha hoş durmaktadır. Bu nedenle allık alırken ve uygularken ten renginizi ön planda tutmalısınız. Ayrıca allık uygularken fırçada çok fazla allık tozu olmamasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca boyun bölgesine yapacağınız küçük dokunuşlar da daha doğal gözükmenizi sağlayacaktır.

Ruj tercihi doğal makyaj yapımının artık son noktasıdır. Özellikle pembe ve dudak rengi rujlar çok daha doğal ve çekici gözükmektedir. Bu nedenle ruj rengi tercihinizin de sade olmasında yarar vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir