Deprem Anında Yapılması Gerekenler

Depremde yapılması gerekenleri 3 ana başlık altında toplayabiliriz. Deprem öncesinde yapılması gerekenler, Deprem esnasında yapılması gerekenler ve son olarak da deprem sonrasında yapılması gerekenler.

Deprem Öncesinde Yapılması Gerekenler

Öncelikle zamanımızın büyük çoğunluğunu geçirdiğimiz konutlarımızın depreme dayanıklı olup olmadığını bu işin yetkililerinden öğrenmemiz ve depreme dayanıklı olduğuna emin olmamız gerekiyor. Bu tip durumlarda nasıl bir yol izleyeceğimizi yada neler yapılabileceğini aile bireylerimizle oturup konuşmamız yine deprem öncesi alınacak tedbirler kapsamında yer alabilir. Evinizde deprem anında kullanabileceğiniz, üzerinize herhangi birşeylerin düşmeyeceği güvenli bir yer belirleyebilirsiniz. Evinizde kullandığınız, deprem esnasında devrilebilecek türden eşyaları (örn. vitrin, kitaplık, gardrop…) bulundukları yerlere veya duvara metal klipslerle sabitleyin. Yine sarsıntı anında kolayca açılabilecek çekmece ve kapakları mümkünse kilitli bir mekanizmayla güvenli hale getirin. Son olarak evinizde kolayca ulaşabileceğiniz bir yere içinde; düdük, el feneri, yedek pil, ilkyardım malzemeleri, sürekli olarak kullandığınız ilaçlarınız, iş eldiveni gibi eşyaların bulunduğu bir küçük çanta hazırlayarak olası bir afet anında kullanabilirsiniz.

Deprem Anında Yapılması Gerekenler

deprem-anindaYukarıda deprem öncesi alınacak tedbirlere değindik. Şimdide olası bir afet anında neler yapmalıyız onlardan bahsedelim. Herşeyden önce soğukkanlılığımızı korumalıyız, panik ve heyecan yapmamalıyız. Araştırmalar bu tip durumlardaki yaralanma ve can kayıplarının büyük çoğunluğunun insanların heyecana kapılıp kaçmaya çalışırken meydana geldiğini göstermektedir. Deprem sırasında içinde bulunduğunuz ortama göre, binanın merkezine yakın yerlerdeki kolon ve kirişlerin kesişme noktalarının altına sırtımızı duvara yaslayarak sığınabilirsiniz. Yine masa ve benzeri sağlam bir mobilyanın altına girerek ellerimizle mobilyayı tutmak suretiyle deprem geçinceye kadar bekleyebiliriz. Yer seçimimizde pencere kenarlarında olmamaya özen göstermeliyiz, uygun bir uzaklıkta olsak bile pencerelere sırtımızın dönük olduğu bir pozisyon almalıyız. Sarsıntı geçinceye kadar bulunduğumuz yeri terk etmemeliyiz. Olaki deprem hadisesiyle gece karşılaşmış ve karanlıkta kalmış olsak bile çakmak,kibrit türevi yanıcı maddeler kullanmamalıyız. Son olarakda bulunduğumuz yeri terk ederkende asansör yerine merdivenleri tercih etmeliyiz. Tahliye esnasında da panik yapmamaya ve dikkatli olmaya özen göstermeliyiz.

Eğer deprem esnasında dışarıda bulunuyor iseniz; bina ve yüksek yapıların yanından uzaklaşarak üzerinize herhangi bir cisim düşmesini engellemelisiniz. Aynı zamanda elektrik direklerinin ve tellerinin altında durmamalısınız. Deprem sırasında aracınızla seyir halindeyseniz, köprülerden, üst geçitlerden ve tünellerden uzakta güvenli bir yere aracınızı park ederek sarsıntı dinene kadar aracınızdan dışarı çıkmayınız.

Deprem Sonrasında Yapılması Gerekenler

Şiddetli büyüklükteki bir depremin ardından yine artçı depremlerin olabileceğini unutmamalıyız. Deprem sonrasında evinizi terk ederken mümkünse yanınıza kıymetli eşyalarınızı, bir kaç kalın giysi, biraz yiyecek ve su alarak çıkınız. Yetkililerin talimatlarını da göz önünde bulundurarak gerekirse 3 gün süreyle evinize girmeyin. Büyük deprem sonrası yaşanan artçı sarsıntılar zayıflamış yapılarda yeni hasarlara sebebiyet verebilecek kadar büyük olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir