Cumhurbaşkanı Adaylarına Neden Para Bağışı Yapılıyor ?

Anayasamızda Cumhurbaşkanı, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından, (40) yaşını doldurmuş, lisans mezunu meclis üyelerinden veya bu niteliklere uyan milletvekili seçilme koşullarını taşıyan Türk vatandaşları arasından (7) yıllık bir süre için seçiliyordu. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının (5) yıl süreyle seçilmesini öngören düzenlemenin de yer aldığı Anayasa değişikliklerini Türkiye, 21 Ekim 2007 tarihinde sandık başına giderek oyladı. Yapılan halk oylaması sonucunda geçerli oyların %68,95 ‘inin “Evet” çıkmasıyla 19 Ocak 2012 tarihinde 6271 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kanunu Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) genel kurulunda kabul edildi.

2014 cumhurbaskanlığı seçimi

Böylece Türkiye’de artık Cumhurbaşkanı seçimleri halk tarafından, (40) yaşını doldurmuş, lisans mezunu meclis üyelerinden veya bu niteliklere uyan milletvekili seçilme koşullarını taşıyan Türk vatandaşları arasından (5) yıllık bir süre ile seçilecek. 11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün görev süresinin 28 Ağustos 2014 tarihinde dolması sebebiyle 10 Ağustos 2014 tarihinde sandık başına giderek ilk kez cumhurbaşkanımızı seçmek için oy kullanacağız.

6271 Sayılı yasanın 14.Maddesinde belirtildiği üzere mal bildiriminde bulunan Cumhurbaşkanı adayları, yasada belirlenen tarihler aralığında yapacakları seçim propagandalarının giderlerini “Seçim Hesabı” adı altında açtıracakları banka hesabından karşılayabilecek. Yine yasada belirtilen süre ve şekille adayların T.C Vatandaşı olan bireysel destekçileri belirtilen seçim hesaplarına para bağışında bulunabilecek. “Her bir kişinin adaylara yapabileceği nakdî yardım miktarı, her bir tur için en yüksek Devlet memuruna mali haklar kapsamında fiilen yapılmakta olan her türlü ödemelerin bir aylık brüt tutarını geçemez.” Bunun yanında Cumhurbaşkanı Adayları kendi bütçelerinden de seçim harcaması yapabilecek. Sizde Cumhurbaşkanı adaylarına para bağışında bulunmak istiyorsanız, adayların kişisel web sitelerinden banka hesap numaralarını öğrenebilirsiniz.

Kaynak

Yorumlar
  1. melek

    şunlara bakın seçim harcamalarını zaten bizden alıyorsunuz,birde şimdi dilenerek istiyorsunuz.aradaki farkı çözmeye kalkınca inek gibi sağıldığımızı gözümüze sokuyorsunuz.allah belanızı versin köpekler,doğuda insanlar vergi vermez batıda vergi borcundan maaşımıza haciz koyarsınız.hepiniz kul hakkıyla geberiyorsunuz.sizden öncekilerde ve zamanı gelince sizde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir