Buz Kovası Kampanyası – Ice Bucket Challenge

Merhabalar..Bu yazımızda sizlere son günlerde ülkemizde de bir hayli popüler olan ice bucket challenge (buz kovası meydan okuma) kampanyasından bahsetmek istiyoruz. Türkçe karşılığı bir kova buz yada buz kovası meydan okuma şeklinde olan ice bucket challenge sosyal sorumluluk kampanyasının nasıl ortaya çıktığından bahsedelim biraz.

Ice bucket challenge (buz kovası meydan okuma) kampanyası ilk kez 27 yaşındaki Amerikalı Corey Griffin tarafından başlatıldı. Corey Griffin, çok yakın bir arkadaşı olan Pete Frates’in Amyotrofik lateral skleroz (ALS) hastalığına yakalanması sonucu ülke genelinde bu hastalığa karşı dikkat çekmek için böyle bir kampanya başlatıyor.

Amyotrofik lateral skleroz (ALS) Nedir ?

Amyotrofik lateral skleroz (ALS), aynı zamanda motor nöron hastalığı olarak da anılan, merkezî sinir sisteminde, omurilik ve beyin sapı adı verilen bölgede motor sinir hücrelerinin (nöronlar) kaybından ileri gelen bir hastalıktır.

Hastalık, merkezî sinir sisteminde, omurilik ve beyin sapı adı verilen bölgede motor sinir hücrelerinin (nöronların) kaybından ileri gelir. Bu hücrelerin kaybı kaslarda güçsüzlük ve erimeye (atrofi) yol açar. Ayrıca erken ya da geç hareketin birinci nöronu da hastalanır. Zihinsel fonksiyonlar ve bellek ise bozulmaz.

Kaslardaki zayıflık ellerde ya da bacaklarda, ağız-yutak bölgesinde ya da dilde başlayabilir ve sürekli ilerleyerek yayılır. Bu yayılma “bulber” alandaki kasları da tutabileceği için konuşma ve yutma güçlüğüne neden olabilir. İleri evrelerinde solunum yetersizliğine de yol açabilir. Genellikle erişkin yaşlarda (40-50) ve erkeklerde, kadınlara göre biraz daha sık görülür. Görülme sıklığı (insidansı) 100.000 de 1-1,5 civarındadır. Daha genç ve daha ileri yaşlarda da ortaya çıkabilir ve genellikle zayıf insanlarda görüldüğü dikkat çekmektedir.

ALS hastalarının ortalama üç ila beş yıl yaşayabildikleri belirlenmişse de, daha uzun süre yaşayan kişiler de vardır.

ALS hastalığına yakalanmış birçok ünlü kişi bulunmaktadır. Amerikan beyzbol oyuncusu Lou Gehrig, İngiliz aktör David Niven, Leeds United ve İngiltere Futbol Federasyonları menejerleri Don Revie ve Dieter Dengler, metal müzik gitaristi Jason Becker, Amerikan caz müzik bas çısı Charles Mingus, matematikçi Fokko du Cloux, İngiliz fizikçi Stephen Hawking, Çinli lider Mao Zedong, Galatasaray ve Fenerbahçe’de oynamış Türk futbolcu Sedat Balkanlı Amerikan politikacı Jacob Javits bu hastalığa yakalanmış ünlü kişilerden bazılarıdır. (Kaynak)

buz-kovasi-kampanyasi

Kampanyanın kuralı ise şu şekilde; başıdan aşağı bir kova buzlu suyu döken Corey Griffin, 3 kişiye kampanyaya dahil olmaları için meydan okudu ve başlarından aşağı bir kova su dökmelerini, bunu yapmadan önce ise o kişilerin de en az başka 3 kişiye meydan okumalarını istedi. Buzlu su dökmek istemeyenlerden de en az 100 dolar ALS vakfına para bağışlamalarını istedi. Bu şekilde başlayan ice bucket challenge (buz kovası meydan okuma) kampanyası, Amerikada kısa sürede meydan okunan kişilerin ünlü isimler de olması sonucu çok popüler oldu ve insanlar als hastaları için bağışta bulundu. Bill Gates, Mark Zuckerberg, Jeff Bezos, Oprah Winfrey, George W. Bush Amerikada kampanyaya katılan isimlerden bazıları. Şüphesiz kampanyanın çığ gibi büyümesine sebep olan şeyde sosyal medyanın etkisi oldu. İnsanlar başlarından aşağı buzlu su dökerken çektikleri videolarını instagram, facebook, youtube gibi sosyal medya hesaplarına yüklediler. Atılan tweetlerin de etkisiyle paylaşılan videolar birçok kişi tarafından izlendi ve kampanyaya katılım oranı katlanarak arttı. Kampanyaya olan ilginin bu şekilde artması sonucu ice bucket challenge ülke sınırlarını aşarak başka ülkeler tarafından da yapılmaya başlandı. Türkiye’de ise İlker Köksal’ın başlattığı kampanyaya Hülya Avşar, Kıvanç Tatlıtuğ, Arda Turan ve Demet Akalın destek veren ünlülerden bazıları.

Eğer sizde ice bucket challenge (buz kovası meydan okuma) kampanyasına destek vermek isterseniz, yukarıda anlattığımız kampanya kurallarına göre başınızdan aşağı bir kova buzlu su dökebilir, Türkiye ALS Derneğine bağışta bulunabilir ve en az 3 kişiye meydan okuyabilirsiniz. Ayrıca çekeceğiniz videoları da #IceBucketChallenge #StrikeOutALS #ALSIceBucketChallenge #icebucketchallenge hastagleri ile sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha çok kişinin kampanyaya destek olmasını sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir