Bireysel Emeklilik Hakkında

Bireysel emeklilik son dönemlerde reklamları çok sıkça dönmekte ve devlet desteği aldığı söylenmekte. Devlet bile desteklediğine göre gerçekten işimize yarayacak bir sistem mi acaba ??

Bir süredir bu tarz muhabbetleri kendi aramızda da yapıyorduk. Yararı nedir bizden ne götürür neler getirir diye.
Öncelikle Bireysel emeklilik (BES) tanımına bir bakalım

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), bireylerin gelir elde ettikleri dönemde düzenli olarak tasarrufta bulunmaları, yatırıma yönlendirilen tasarruflarıyla birikim oluşturmaları ve emeklilikte gelir elde etmeleri üzerine kurulmuş bir özel emeklilik sistemidir.

Bu akademik bir tanım bir de benim anladığım tarzda bir tanım yapalım

Aylık belirli bir miktar parayı yatırıp belirli bir zaman aralığına kadar devam edeceğiz ve o zamana kadar o parayı unutacağız sonra bize o para %25 devlet katkılı şekilde ya peşin olarak alacağız yada aylık maaş şeklinde alacağız.

PEKİ GERÇEKTEN İŞE YARAR MI ?

İşe yaradığı aşikardır.  Hem emekli olduğunuzda 2 maaş alabilirsiniz..

BES YAPTIRACAKMISIN

Eğer aylık gelirim minumum 3000 tl olursa aylık 200 tl olarak ben yatırmayı düşünüyorum ama şu an ufukta görülmüyor öyle bir şey.. 🙂

Sizlere tavsiyem kendi gelirinizden bir miktar ayırabiliyorsanız bu sisteme yatırın en karlı bes sistemi hangi bankada hangi sigorta şirketinde bilmiyorum öğrenirsem buradan paylaşırım.

Bana söylenen yurtdışında insanlar bu sistem üzerinden kendilerine maaşa bağlatıp 2 maaş alıp rahat rahat yaşıyorlarmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir