Bedelli Askerlik Ne Zaman Çıkıyor

Her gün bedelli askerlik ile ilgili haberler çıkıyor. Bundan önceki bedeli askerlikte de aynı olmuştu ve ardından bedelli askerlik çıkmıştı. Peki ne zaman çıkacak bu edelli askerlik. Son açıklama Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurutumuş’tan geldi. Numan kurtulmuş’un açıklamaları gayet ılımlı hatta yaşın ve ücretin daha da düşeceği anlaşılıyor. Aynı şekilde Başbakan Erdoğan’da Atv’de katıldığı programda yaşıda düşürelim ücreti de düşürelim kaçakları affedelim gbtlerden kaldıralım ama yapması gerekenler kaçmaya devam edecek fayda olmayacak demişti. Bana göre Başbakanın son zamanlarda bedell ile ilgili en ılımlı görüşüydü bu açıklamaları. Üstünede Numan Kurtulmuş’dan da böyle bir açıklama gelince 2014’ün sonuna doğru bir ihtimal bir bedelli daha gelebilir. Tabi bu bedelli daha uygun yaş ve fiyatta olacak gibi geliyor.

Numan Kurtulmuş’un bedelli açıklaması;
  •  Bedeli askerlik konusunda GBT’lerde aranmak istemiyorum bedelli askerlik istiyoruz, çok mağdur olduklarını dile getirmişler mesaj atan izleyicilerimiz. Makul yaş ve tutarda çözüm bekleyen milyonlar var.
  • Burada bedelli askerlik nasıl olacak ne zaman olacak kendi ihtiyaçları çerçevesinde Genelkurmay Başkanlığı’dır. Tabii hükümet bunu bir siyasi kararlılıkla gündeme getirecek bu istişareler zaman zaman yapılıyor. Şu anda böyle bir talebi yok Genelkurmay Başkanlığı’nın. Kişisel fikrim esas olan sık sık bedeli askerliği konuşmaktan ziyade askerlik sisteminde bir revizyona gitmektir. O da Türkiye’de artık çok sayıda piyademizin olduğu askerlik sistemi yerine üstün savunma kabiliyeti olan uzman ordunun olması. Geri kalan bütün gençlerimiz içinse askerliğin mümkün olduğu kadar kısaltılması esastır. Böyle bir düzenlemeye doğru Türkiye’nin gitmekte olduğunu görüyorum. Ama bu arada askerliğini yapamamış birikmiş olan bugün 400 bin gencimizden bahsediyoruz bunlarla ilgili de belki bir sefer olmak üzere son sefer olmak üzere bir bedelli askerlik uygulaması olabilir. Bu teknik bir meseledir bu talebi de ortaya koyacak olan genelkurmay başkanlığıdır. Ama bir revizyona gitmeden bugün bedeli askerliği konuşursak hiç şüphesiz bir kaç sene sonra tekrar konuşuyor olacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir