Bankaların Kestiği Dosya Masrafları Nasıl Geri Alınabilir

Bankalardan kredi çektiğinizde sizlerden masraf kesmektedir. Genel olarak ‘’Dosya masrafı’’ adı altında masraf alınır. Çekilen kredi Konut kredisi ise masraf alınan kalemler ipotek ücreti, ipotek fek ücreti,dosya masrafı,sigorta,ekspertiz gibi kalemlerdir. Ticari krediler haricinde bütün çekilen kredilerden alınan masrafları geri iade olarak alabiliyorsunuz. Peki bunları nasıl alabileceksiniz. Bu konuda devreye biz giriyoruz ve dilimizin döndüğünce anlatmaya çalışacağız.

Soru cevap şeklinde açıklama yapmaya çalışalım.

Soru: Çektiğim krediden banka ne kadar masraf kesmiş bunu nereden nasıl öğrenebilirim ?

Cevap: Bunu bankadan öğrenmeniz gerekecek. Bankaya gidip diyeceğiz şey ‘’ Bana çektiğim krediden kesilen masrafları gösterir dekontları,makbuzları verin’’ diyeceksiniz. Bana bunları vermek mecburiyetinde bunu unutmayın. Bu dekontlar karşılığı sizden ücret talep ederlerse o ücreti de verin makbuzunu alın onuda geri alabiliyorsunuz.

Soru: Dekontları aldıktan sonra nereye başvurmamız gerekecek ?

Cevap: Kesilen masraf 1.191.52 tl’nin altında ise ikametiniz olan yerin Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulunabilirsiniz. Kaymakamlık binasında olur genelde. Oraya gittiğinizde matbuu bir dilekce örneği vardır onu doldurmanız yeterli. 1.191.52 tl’nin üstünde ise ikametiniz olan yerin adliyesine giderek Tüketici Mahkemesine dava açmanız gerekecek.

Not: Tüketici hakem heyetlerini ulaşmak için burada ki linki kullanabilirsiniz.
http://www.tuketici.gov.tr/index.snet?wapp=hakemheyetibul_tr

Soru: Tüketici Hakem Heyetine başvuruyu yaptık karar lehimize çıktı. Şimdi Ne yapmalıyız.

Cevap: Karar vatandaşın lehine çıktığında ilk olarak bankaya ödemesi için gidiliyor. Fakat bankalar ödeme yapmıyor. Onun için paranızı icra takibi yolu ile almanız gerekecek. İcra takibi detaylarını anlatmıyorum şu anda. İlgiye göre detaylı bir şekilde anlatılır.

Soru : Banka kredimi yapılandırdım. Yapılandırma ücretimi alabilirmiyim

Cevap: Evet yapılandırma ücretlerinizide iade olarak alabiliyorsunuz.

Soru: Bütün işlemler için Avukat tutmam şart mı ?

Cevap: Hayır şart değil. Ama profesyonel bir yardım almanızı tavsiye ederim.

Aklınıza takılabilecek diğer soruları da yazalım.

 • Banka Tüketici Hakem Heyetine Dava Açtığım için bana karşı dava açtı ne yapmalıyım ?
 • Benden kesilen masrafları geri alırken faizi ile birlikte alabilirmiyim ?
 • Yapılacak işlemler için ne kadar para (harç,masraf) ödeyeceğim ?
 • Bu süre ne kadar zamanda sonuçlanır ?

Ve aklınızda ki sorular..
Bütün bunların cevabı yazıya gösterilecek ilgiyle orantılı olarak cevaplandırılacak devamı yazılacak. Sorularınızı yorum kısmına yazarsanız genel bir cevap verilir.

Yorumlar
 1. NazanKas

  ben de konuyu yakınlarımdan duydum ve işi bilen hiç masraf almadan konuyu takip eden bir avukata devrettim konuyu. 5 ay içinde 8 farklı bankadan çekilen kredilerim için ödediğim dosya masraflarımın iadesini sağladı. karşılığında benden de hiç para almadı. o avukatlık ücretini davaları kazanınca bankalardan alıyormuş. kesinlikle tavsiye ederim

  • admin

   Reklam yapmanıza gerek yok. Kendi kendini tavsiye eden avukatı da ilk defa gördüm :). Her neyse yorumunuzdan isminizi kaldırdım. Bu şekilde çalışan bir çok avukat var. Dilerseniz bir avukat yardımıylada alabilirsiniz.

 2. MURAT

  ŞUAN ÇEKİLEN KREDİLERDE OKUDUM MÜZAKERE ETTİM DİYE NOT DÜŞÜLÜYOR BU RAĞMEN YİNE DOSYA MASRAFI GERİ ALINABİLİRMİ?

  • admin

   Herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Baskı altında imzalamışsınız olarak kabul ediliyor. İmzalamazsanız krediyi vermeyecekler. Onu mecbur kılarak imzalatmaları bankaları haklı çıkarmaz. Bu şekilde imzalayanlar da aldı kesilen paralarını.

 3. zeynep

  geriye dönük hangi bankalardan kredi çektiğimi unuttum.bazısını karıştırıyorum.bunları nasl öğrenebilirim

  • admin

   Tek tek bankalara sormanız gerekecektir. Müşteri numaralarından ulaşıp sorabilirsiniz.

 4. ugur

  ticari kredilere ait dosya masraflarının geri alınamayacağını yazmışsınız bunun nedenini merak ettim. ayrıca kredisine kefil olduğum biri borcunu 2 ay ödedikten sonra ortandan kayboldu ve borcun geri kalanını ödemek zorunda kaldım kefili olduğum kredinin dosya masrafını geri alabilir miyim acaba ??

  • admin

   Yargı kararını o yönde verdiği için Ticari krediler alınamıyor ama ticaret mahkemesine dava açabilirsiniz. Orada davanız görülebilir. Kefil malesef dosya masrafını geri alamıyor.

 5. mahmut kılıcaslan

  ayrı ayrı üç bankadan kıredi kullandım ipotek olarakta tarla tapusu verdim ikibankadan aldıgım kırediy yapılandırdım diger bankadan aldıgım kırediyde biryıl tek ödeme olarak anlaştım ben bu dosya masrafı adı altıda kesilen paramı nasıl ala bilirim bana yardımcı olun lütfen

  • mahmut kılıcaslan

   muatabım oldugum banka bana bireysel emeklilik diye zorunlu tutuyoryapmak zorundamıyım ben istemiyorum veyahutta hiçbirsikorta yaptırmayı istemiyorum mecburmuyum

   • admin

    Bireysel emeklilik yaptırmak zorunda değilsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir