Askere Alınan İran’lı Mahan Baghdadi Hikayesi

Hikayesi gayet tatlı bir filme senaryo olabilecek bir kıvamda. Mahan Baghdadi İran asıllı İsveç vatandaşı. 4 yaşından itibaren İsveç’de yaşıyor ve futbolu seven bir çoçuk. İsveç’te Taby, Vasalund ve Eskils klüplerde oynuyor sonrasında profesyonel sözleşme imzaladığı klüpde  başına gelenler anca filmlerde izleyebileceğimiz olaylar …

Mahan Baghdadi İsveç’te futbol hayatının sürdürürken bir gün İran U 19 milli takımının ilanını gördü ve cv’sini ve videosunu gönderdi çok beğenilen Mahan Baghdadi acil bir şekilde U 19 milli takıma çağrıldı ve gitti. İran’a gidince gollerini attı, TV’ye çıkıp şöhret oldu Rusya’daki Granatkin Kupası’nda Belarus’a karşı sahaya çıktığında fileleri havalandırması birkaç dakikasını aldı. İkinci maçında Finlandiya’ya karşı da gol attı. Ardından İran’da ünlü bir televizyon programına çıkarılınca ülkede şöhrete kavuştu.

Bir çok klüpten profesyonel sözleşme teklifi alsa da o çoçukluktan taraftarı olduğu Estaghal’la sözleşme imzalayıp idmanlara çıktı. Sonrasında üne kavuşan futbolcu Tahran’da üzerinde viski şişesi ile yakalanınca 6 ay hapis cezası ve 75 kırbaç cezası alıyor. bu onun için ilk şok oluyor sonrasında bulduğu avukat bir şekilde cezasını para cezasını çeviriyor ve 2. şok geliyor. İran pasaportu olduğu için mecburi 2 yıl askerlik hizmeti olduğu için askere alınıyor. Kendisine bu konuda güvence vermelerine rağmen askere gitmek zorunda kalıyor. İki yıl boyunca askeri bir futbol takımında oynamak zorunda ve kule nöbetlerini tutumak zorunda. Kendisi bu olayı ”  “İran’a gelirken bana askeri üniforma giymem gerekmeyeceği konusunda söz vermişlerdi ama sonradan bu konuda ayrıcalıklı olmadığımı söylediler. Özellikle ilk hafta tam bir kâbustu, her gece ağladım” diyerek o yılları anlatıyor. İşin acı tarafını göstermek için şu örneğe bakabiliriz

Şu an Trabzonspor forması giyen Majid Hosseini, Baghdadi’nin İran U19 Milli Takımı’ndan takım arkadaşı… Bu yaz Dünya Kupası’nda İran-Portekiz maçının kendisi için çok trajik olduğunu söylüyor. Çünkü bu maçta Hosseini ve diğer eski takım arkadaşları sahada Cristiano Ronaldo ile top koştururken, kendisinin 45 derece sıcakta üzerinde askeri elbise, elinde makinalı tüfekle çölde askeri tatbikatta olduğuna dikkat çekiyor.

Askerliğinin son 6. ayında firar etmeyen karar veriyor ki bana göre biraz daha bekleyip bitirebilirdi herneyse 🙂

Nöbet arkadaşını ayarlayıp çitlerden atlayıp bir taksi ile uzaklaşıyor sonrasında insn kaçakçılarıyla anlaşıp 2000 Euro karşılığında anlaşıp İran’dan çıkıp İsveç’e dönüyor ve kabus burada sona eriyor .

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir