Anne Karnında Bebek Gelişimi

Anne olmak dünyanın en kutsal olayıdır, dünyaya kendi kanından canından bir küçük varlık getirmek, onu heyecanla beklemek yüce Yaratanın kadınlara armağan ettiği bir güzelliktir. Bunu her kadın yaşayamaz tabii, bazı kadınlar çeşitli nedenlerden dolayı anne olamazlar, gerçi ilerleyen tıp pek çok konuda yeniliklere imza atsa da, ne kadar çaba sarf edilse de olmayabilir, bizim konumuz anne adayları ile ilgili. Onların hamile kaldıktan doğum aşamasına kadar geçirdikleri süre ile ilgili. Anne adayı son adet döneminin ilk günü hamile kalır, bu günü iyi bilmek ve hesaplamak doğum tarihini belirlemek için gereklidir. Buna doktorların çektiği ultrason sonuçları da eklenince doğumun hangi gün yapılacağı bile belirlenebilir. Anne karnında bebek gelişimi 40 haftada tamamlanan bir süreçtir, bebek sperm ile yumurtanın birleşmesinden sonra aşama, aşama gelişmeye başlar.

anne karnında bebek gelişimiÖnceleri bir susam tanesi kadar küçük olan cenin, her geçen hafta ile birlikte büyümeye ve gelişmeye başlar. İlk 3 ay hemen her anne adayının düşük yapmak riski olabilir, ancak 12- 13 haftalık hamilelikten sonra bu risk en aza iner. Asıl gelişmede bundan sonra başlar, bebeğin önce boyu uzar, sonra yavaş, yavaş duyu organları gelişme gösterir, bebek 20 haftadan sonra sese karşı duyarlı olur, daha sonra anne ve babasının sesini net olarak duyabilir, ışığı hisseder. Anne karnında bebek gelişimi doğuma kadar sürer, bazen 34 haftadan sonra da doğumlar olabilir, bu evrelerde olan doğumlarda bebeğin yaşama şansı çok fazladır ancak 34 haftanın altında olan doğumlar için aynı şeyi söylemek mümkün değildir.

Sezaryen doğumlar ise eğer anne ve bebeğin sağlığı tehlikeye düşerse doğumun her haftasında olabilir. Bu devamlı doktor kontrolünde olunması gereken bir süreçtir, hem annenin hem de bebeğin sağlığı için belli aralıklarla doktora görünmekte pek çok yararlar vardır. Anne karnında bebek gelişimi beyinin tam manası ile hazırlanması ile biter, bunun yanında diğer bütün organlar ve duyular da gelişmiştir ve hamileliliğin 40 haftası geldiğinde doğuma her an hazır olunmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir