Anıtkabir’in Etrafında Ki Sokak İsimleri

Anıtkabir yakınında ki sokakları ismi ” Ordular sk, ilk sk ,hedef ,sk akdeniz sk, ileri sk”. Bu sokaklar size bir şeyler çağrıştırdı mı ?

Eğer size Atatürk’ün “Ordular İlk Hedef(iniz) Akdeniz İleri” sözünü çağrıştırdı ise doğru bir çağırışım. Anıtkabir inşa edildikten sonra etrafında ki sokak isimleri bu sözlerinden verilmiştir. Bir çoğumuz bilmiyordur diye böyle bir bilgiyi sizlerle paylaşmak istedik.

Anıtkabir Etrafındakİ Sokaklar

 

Anıtkabir’de Diğer Bilmeniz Gereken Bilgiler

Anıtkabir’in 33,5 metre uzunluğundaki bayrak direğini, 1946’da Nazmi Cemal adlı bir Türk Amerika’dan göndermiştir. Yapımı 9 yılda tamamlanmış ve 150bin ton ağırlığındadır.

Aslanlı Yol

Aslanlı yolun taşları, Ata’nın huzuruna çıkanların ”başının öne eğik” olması için 5 santimlik çim boşluğu bırakılarak döşenmiş.  Aslanlı Yol’daki 24 aslan heykeli ”24 Oğuz Boyunu”, aslanların çift olması ”birlik ve bütünlüğü”, kedi gibi yatmaları ise ”barışseverliği” temsil ediyor.

Ağırlığı kaç ton?

1944 yılında yapımına başlanan ve 1953’te tamamlanan Anıtkabir’in takribi ağırlığı 150 bin ton.

Kaç metrekare

Aslanlı yol, tören meydanı, mozole ve 10 kuleden oluşan Anıtkabir, toplam 750 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulu.

Ata’nın kabri Anıtkabir’in neresinde?

Ata’nın kabri 40 tonluk yekpare mermerden yapılan sembolik lahtin yaklaşık 7 metre altındaki mezar odasında bulunuyor.

Nerelerden toprak getirildi?

1938 yılında hayata gözlerini yuman Ata, Suriye’deki Caber Kalesi, Kore’deki Türk şehitliği, Selanik’teki doğduğu evin bahçesi, KKTC ve Türkiye’deki tüm illerden getirilen topraklarla gömüldü.

Yerini kim önerdi?

Atatürk’ün kabrinin Anıttepe’ye yaptırılmasını ilk olarak Aydın Milletvekili Mithat Aydın önerdi. Ancak ölümünden yıllar önce Anıttepe’yi gezerken ”Bu tepe ne güzel bir anıt yeri” diyen Atatürk, oraya gömüleceğini hissetmiş gibiydi…

Projesini kim yaptı?

1941’de açılan yarışmaya Türkiye, Almanya, İtalya, Avusturya, İsviçre, Fransa ve Çekoslovakya’dan toplam 49 proje katıldı ama Prof. Emin Onat ile Doç. Orhan Arda’nın ”25” numaralı projesi kabul edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir