39 Haftalık Gebelik

Bu haftada anne doğuma hazır olmalıdır, her an doğum olabilir, bebeğin beyni hızla gelişmekte ve doğuma hazır hale gelmektedir. Bebeğin kilosu 3-3.5 arası boyu ise 45 ile 50 santim arası olmuştur. Başı doğum pozisyonunu almıştır ve sizin zor yürümenize neden olur. 39 haftalık gebelik bebek beyninin en hızla geliştiği dönemdir ki bu gelişim doğumundan sonraki 3 yıl boyunca da devam edecektir. Vajinal akıntılar iyice belirgin hale gelir, kasılmalar artar ve anne hep sanki doğum geliyormuş gibi hisseder, bu sırada olanları iyi gözlemlemek gerekir. Bebeğin alanı daralmaya başladığı için hareketleri de yavaşlamaya ve dönüşlerde zorlanmaya başlar.

gebelik-39-haftaAnne adaylarının mide yanmaları 39 haftalık gebelik sırasında tavan yapmıştır ve bu durum anneyi inanılmaz rahatsız etmektedir, yapılacak en etkili şey, yemek sırasında su içmemeye özen göstermektir. Anne kendini çok yorgun ve halsiz hisseder, hareketleri giderek ağırlaşmaya ve iş yaparken nefes almakta zorluk çekmeye başlar. Bacak ağrıları iyice kendini belli etmeye başlamıştır, bunun nedeni bebeğin başının doğum yoluna girmesi ve doğumun yaklaşmasıdır. Merdiven inip çıkarken ve yürürken dikkatli olmalı ve acele etmemelidir. Annenin hormonal nedenlerden dolayı çok duygusallaştığı görülür. Sıklıkla doktorunuz ile görüşmeli ve son hazırlıkları tamamlamalısınız. Bebeğin durumu ve doğumun nasıl olacağına doktor bakar ve birlikte karar verirsiniz.

Anne adayı bebeğin hareketlerinin çok iyi takip etmelidir zira bebek yer darlığından hareket etmekte zorlanır ama bir problem olursa da hareketlerinde yavaşlama görülür, sorun olup olmadığına dikkatli annelerin gözlemleri karar verecektir, eğer hissedilen bir sıkıntı olursa hemen doktora gidilmeli ve ne olduğu anlaşılmalıdır. 39 haftalık gebelik artık doğuma adım, adım yaklaşıldığının göstergesidir. Doğumdan önce kilo alınabildiği gibi kilo da verilebilir, bu çok normaldir, panikleyecek bir durum yoktur. Eğer bu haftada doğum gerçekleşirse bile ne anne ne de bebek bir sorun yaşamaz, bebek zaten gelişimini tamamlamıştır. Soluk alması ve akciğer sistemi düzgün olur bu da olası sıkıntıların olmayacağı anlamına gelir.

39 haftalık gebelik ultrason görüntüleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir