32 Haftalık Gebelik

Bu haftada bebek anne karnında 1 kilo 700 gram olmuştur, boyu ise 42 cm. civarındadır. Anne de giderek kilo almaya, ağrıları artmaya başlamıştır, yalancı kasılmalar başlar ve anne tedirgin olmaya doğuracağım hissine kapılır. Anne bu haftadan sonra doğuma kadar neredeyse her hafta yarım kilo almaya başlayacaktır. 32 haftalık gebelik, bebeğin annenin aldığı bu kiloların yarısının bebeğe gitmesi demektir, bebek parmağını emmeye başlar ve tırnakları saçları çıkar. Cildi doğum zamanı gibi belirgin ve parlak olur. Annenin karnı sıkışmaya bebek döndükçe de ağrılar artmaya başlar. Yürürken otururken yanlaşmaya başlarsınız, iş yaparken sıklıkla oturup dinlenerek yapmalısınız.

32 Haftalık GebelikGaz ve kabızlık baş gösterir, anne hep şişkinlik hisseder, ne yapsa rahatlayamaz, kasılmaların dozu giderek artar ve yalancı doğum sancıları çoğalır, dikkat etmek ve kanmamak gerekir. Metabolizma yavaşladığı için kabızlık ortaya çıkar, bol su içmek ve hareket etmek bir ölçüde de olsa bunun önüne geçebilir. 32 haftalık gebelik süreci, anneyi giderek zorlamaya başlamıştır. Kan şekeri düşebilir ve bu da hafif ve geçici baygınlıklara neden olabilir. Karbonhidrat oranı yüksek gıdalar ile takviye yapmalısınız. Fındık, fıstık ve meyve yemek bunun önüne geçebilir. Kabız olmamaya çalışmalısınız yoksa hemoroid sıkıntısı baş gösterir ve doğumdan sonra bile bundan kurtulamazsınız.

Bacaklardaki kramplar had safhaya ulaşır, kalsiyum ve magnezyum eksikliği buna neden olabilir, gerekirse ilaç takviyesi yapmalısınız. Yoğurt yemek bu krampların azalmasını sağlayabilir, özellikle gece uykusunda tutan bu kramplar çok acı verir. 32 haftalık gebelik içinde anne adayının karnı giderek şişer ve kurumaya başlar, işite doğum çatlakları da bu esnada başlar, cildinizi nemli tutmak için bolca bebek yağı ve buna benzer kremler sürmelisiniz. Bu hafta sırasında anne adayının göğüs uçlarından sarımsı bir sıvı akmaya başlar, aslında her annede olmaz ama sıklıkla görülür ki bu bebeğin alacağı ilk ağız sütü denen sıvıdır, yani çok özel ve önemli bir sıvıdır. Eğer sizin göğüslerinizde böyle bir akıntı varsa ve sizi rahatsız ediyorsa ped kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir