28 Haftalık Gebelik

Bu hamilelikte önemli bir dönüm notası olan haftadır, anne adayı aşağı yukarı 8 kg. kadar kilo almıştır, bebek anne karnında yutma ve emme reflekslerini kazanmaya başlamıştır. 28 haftalık gebelik, bebeğin 1 kg. civarına ulaşmış olduğunun da göstergesidir. Neredeyse 40 cm. gibi bir büyüklüğe ulaşan bebeğin gözleri de açılmaya başlamıştır, yağ ve dokusu gelişme göstermektedir. Bunun yanında kaş ve kirpikleri de çıkmaya başlamıştır. Bebekler bu haftada anne karnında ters olarak dururlar, doğum yaklaşıncaya kadar normal durumlarına dönerler. Çok hareketli olan bebekler, anne karnında mesaneye doğru inmeye başlarla ve yaptıkları baskı neticesinde annenin sık, sık idrara çıkmasına sebep olurlar.

28 Haftalık GebelikAnnenin bacaklarında ödem oluşmaya başlar, mide asitleri harekete geçtiği içinde reflü oluşur, halk arasında bebeğin saçlanması olarak gösterilen bu durumun asıl nedeni işte budur. Anne aldığı kilolar yüzünden ağrılı ve sancılı bir döneme geçer, makatında hemoroidler oluşur, bacaklar varislenmeye başlar. 28 haftalık gebelik bacaklarda krampların oluşmasına da neden olur, anne acı ile yere basmak zorunda kalır ve bu kramplar özellikle gece uykularında gerçekleşir. Eklemler ağrımaya, enfes almada zorluk yaşanmaya başlanır. Halsizlik ve çarpıntı da bu haftalarda ortaya çıkar. Anne adayları bu haftalarda artık düzenli spor veya egzersizler yapmaya başlamalıdır, öğünlerine dikkat etmeli ve bu sayede reflü şikayetinin önüne geçmelidir.

Kalsiyum açısından zengin gıdalarla beslenmek, kramp ağrılarının önüne geçebilir. Bunun yanında magnezyum ve kalsiyum tabletleri de önerilebilir. Bacaklardaki varisleri engellemek için de ayakta çok durmamaya özen göstermeli ve fırsat bulunduğunda ayakları yukarı uzatmalıdır. 28 haftalık gebelik giderek ağırlaşarak seyretmeye başlar. Bazı hamileliklerde bu haftalarda tansiyon sıkıntıları yaşanabilir, kesinlik ve hemen bir doktora görünerek tavsiyelerine uyulmalı ve gereken ne ise yapılmalıdır, tansiyon hiçbir zaman hafife alınacak bir konu değildir. Hormonların yarattığı değişiklikler pek çok konuda anne adaylarını sıkıntıya sokar, doktor kontrollerini aksatmadan yaptırmalı ve olası sorunlar için hemen önlem almalıdır. Mecbur kalmadıktan sonra anne adaylarının ilaç kullanması önerilmez.

28 haftalık gebelik ultrason görüntüleri

28-haftalik-gebelik-ultrason

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir